Revoluce v energetice: V Česku má vzniknout unikátní podzemní úložiště elektřiny
ÚLOŽIŠTĚ ENERGIE
V Česku se chystá pilotní projekt, který pomocí síly gravitace umožní skladovat elektřinu. Jedná se o systém, který vyvinula skotská společnost Gravitricity a na vybudování bude spolupracovat se státním podnikem DIAMO a také s Vysokou školou báňskou-Technickou univerzitou Ostrava. Dílčím pozitivním aspektem je podle šéfa společnosti DIAMO Ludvíka Kašpara také to, že pomůže zabránit likvidaci českých dolů.
Státní podnik DIAMO podepsal na velvyslanectví Velké Británie v Praze Memorandum o porozumění se skotskou společností Gravitricity, který se zabývá akumulací energie. Ta vyvinula technologii podzemního skladování energie, která využívá sílu gravitace a mohla by podle obou podniků hrát významnou roli při přechodu Evropy na obnovitelné zdroje. Cílem memoranda bylo zahájit spolupráci na ověření proveditelnosti projektu a případně také přípravě prvního velkého gravitačního úložiště energie v Dole Darkov na Karvinsku, kde skončila těžba uhlí před dvěma roky. Na projektu bude spolupracovat také VŠB-Technická univerzita Ostrava.
Systém vyvinutý firmou Gravitricity ukládá elektřinu formou zvedání a spouštění těžkých závaží v šachtě. V době, kdy je elektřiny přebytek, tedy většinou v noci nebo při nadprodukci elektřiny z fotovoltaických elektráren, vytáhne naviják mnohatunové závaží vzhůru a během energetické špičky ho spustí dolů a generátor vyrobí elektřinu. Má velmi rychlý náběh, na plný výkon se z nuly dostane během sekundy a dostupný výkon lze regulovat rychlostí spouštění. Jeden blok může vyrobit až 2 MWh energie a systémy s více závažími by takto mohly ukládat až 25 MWh energie, uvádí společnost na svém webu.
Nové využití pro doly, Darkov bude průkopníkem
Šéf státního podniku DIAMO Ludvík Kašpar v tiskové zprávě zaslané redakci deníku Echo24 uvedl, že klíčovým úkolem je podle něj zajistit útlum a likvidaci dolů. „Ale hledáme zároveň pro areály dolů nové využití podle potřeb regionu. Záměr Gravitricity je příležitostí pro doly, ale i pro naše odborníky, kteří si tak mohou vyzkoušet práci na nových projektech a spolupráci se zahraničním subjektem. Čeká nás hodně práce, je potřeba prověřit všechna rizika, které se pojí s provozováním této technologie v dole,“ uvedl Kašpar.
Princip je otestovaný na zmenšené verzi technologie v Edinburghu. Na podobném principu fungují například vodní přečerpávací nádrže, Gravitricity chce ale mechanismus poprvé instalovat do podzemí uhelného dolu. S nápadem přišel vynálezce Peter Fraenkel v roce 2011. Důl Darkov by se mohl v tomto směru stát podle odborníků průkopníkem. Přeměnou na zásobárnu energie o výkonu 2 MWh by mohl dodávat elektřinu pro více než 16 000 domácností. Pro použití v dole však bude nutné ověřit předpokládané parametry, zejména energetickou účinnost, ekonomickou efektivnost a všechny technické aspekty i legislativní podmínky provozu dolu.
Patentovaný koncept má podle podniku DIAMO potenciál dosahovat podobných nebo lepších výsledků ve srovnání s jinými formami ukládání energie a může tak hrát důležitou roli při přechodu na bezuhlíkovou ekonomiku založenou na obnovitelných zdrojích, protože významně pomůže ke stabilizaci energetické soustavy.
Výkonný ředitel Gravitricity Charlie Blair při podpisu na britském velvyslanectví v Praze uvedl, že budoucí nízkouhlíkový svět bude vyžadovat obrovské množství skladování energie: „Ve společnosti Gravitricity jsme vyvinuli technologii skladování energie s dlouhou životností, která dokáže dodávat super rychlou energii a nabízí některé z nejlepších vlastností lithiových baterií a přečerpávacích vodních nádrží.“ Gravitricity odhaduje, že na celém světě existuje asi 14 000 dolů, které by mohly být vhodné pro gravitační skladování energie.
Na vývoji a realizaci prototypu podzemního úložiště energie bude spolupracovat na základě druhého memoranda také VŠB – Technická univerzita Ostrava. Prorektor VŠB-TUO Ivan Igor uvedl, že univerzita předpokládá zapojení do celé řady činností, které budou využívat expertizu pracovníků zejména z Hornicko-geologické fakulty. To pro Echo24 potvrdila i mluvčí VŠB-TUO Petra Halíková s tím, že za zmíněnou fakultu budou na projektu spolupracovat experti Jindřich Šancer a někdejší děkan Vladimír Slivka.
„Takovéto projekty jsou významné pro region i naši univerzitu, která dává velký důraz na spolupráci s průmyslovými podniky,“ uvedl prorektor Igor. Jednání a spolupráci pomohlo zprostředkovat Britské velvyslanectví v Praze. Velvyslanec Matthew Field při slavnostním aktu uvedl, že velmi oceňuje plánovanou spolupráci společností Gravitricity a DIAMO a také VŠB-TUO na tomto unikátním projektu gravitačního úložiště. „Mohla by to být první instalace technologie, která je důležitá pro transformaci energetiky, a jsem rád, že mohu být při vzniku této spolupráce,“ uvedl Field.
Odstartování spolupráce podpořil osobně také hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák. „Jsem rád, že myšlenka využít doly pro výrobu nebo ukládání energií původně navrhovaná na Dole Staříč nezapadla a našlo se jiné vhodnější místo pro možné instalování technologie gravitačního úložiště. Všichni víme, že to nebude snadné, ale věřím, že tento projekt může pozitivně přispět k transformaci, kterou region prochází,“ řekl Vondrák.