Za průjezd na oranžovou zaplatíte nejméně 4,5 tisíce. Pokuty se zvyšují
ZMĚNY V DOPRAVNÍCH PŘESTUPCÍCH
Od ledna 2024 začaly v Česku platit nové a přísnější dopravní předpisy, které zvýšily pokuty a strhávání bodů. Nejvíce se změnila sazba pokut za dopravní přestupky, takřka dvojnásobně oproti loňskému roku. Lehce se také zvedla maximální povolená rychlost mimo obce, uvedlo ministerstvo dopravy. Kromě toho nově také platí zákaz průjezdu křižovatkou, pokud na semaforu svítí oranžové světlo pod pokutou až 5 000 korun místo dosavadních 2 500. Pokutování řidičů, kteří projedou na „oranžovou“ (přesněji signál se žlutým světlem „Pozor!“), je ale problematické, jelikož Zákon o pozemní komunikaci předepisuje, že pokud řidič nemůže bezpečně zastavit vozidlo, tak může pokračovat v jízdě.
Policejní prezidium na otázku deníku Echo24, kolik eviduje dopravních přestupků, uvedlo, že zatím nemá přesná čísla. Podle hrubých odhadů ale nezaznamenalo výrazný rozdíl mezi letošním a loňským lednem. „Statistiku dopravních přestupků za leden 2024 zatím nemáme. Disponujeme pouze údaji o nehodovosti,“ řeklo prezidium deníku Echo24.
Policisté v lednu 2023 šetřili 6 961 dopravních nehod. Při těchto nehodách bylo 38 osob usmrceno, 87 osob zraněno těžce a 1 471 osob zraněno lehce, píše se v policejní zprávě.
Policie pouze za leden vybrala na silnicích za dopravní přestupky řidičů přes 49,3 milionu korun, což je takřka jednou tolik oproti loňsku. Zároveň pokutovala podobný počet řidičů, ale pokuty výrazně podražily, upozorňuje deník iDNES.cz. Nejvíce narostly pokuty za špatné předjíždění, což přineslo do „policejní kasy“ 4,3 milionu korun jenom za leden, zatímco loni řidiči za tento prohřešek zaplatili „pouze“ 129 tisíc korun.
iDNES.cz upozorňuje na případ, kdy řidič projel semaforovou křižovatku na oranžové světlo. „Nikoho jsem neohrozil a v klidu projel. K mojí smůle vedle mě jela hlídka, která na semaforu zastavila. Čekal jsem, že dostanu tak tisícovku. Policista mi ale řekl, že se od ledna měnil bodový systém a sazba pokut a že nejmenší postih je 4,5 tisíce a 6 trestných bodů,“ popisuje Jiří z Prahy.
Dnes už i řidiči, kteří projedou křižovatkou na oranžové světlo, tak mohou zaplatit blokovou pokutu minimálně 4 500 korun. Signál přikazuje zastavit vozidlo před semaforem, nebo v kombinaci s červeným světlem značí řidiči, aby se připravil k jízdě. Zastavení na oranžovém světle také rozporuje Zákon o provozu na pozemních komunikacích: „Je-li však toto vozidlo při rozsvícení tohoto signálu již tak blízko, že by řidič nemohl vozidlo bezpečně zastavit, smí pokračovat v jízdě.“
Zákon č. 361/2000 Sb. tuto fázi popisuje následovně: „Při řízení provozu na křižovatce znamená pro řidiče signál se současně svítícím červeným a žlutým světlem Pozor! povinnost připravit se k jízdě. Žluté světlo upozorňuje řidiče, že se mají připravit k jízdě, stále svítící červené světlo jim však zatím nedovoluje do křižovatky vjet.“ Pokud svítí oranžové světlo přerušovaně, tak je křižovatka řízena policisty nebo dopravními značkami, jakoby se jednalo o běžnou křižovatku.
Pokutování v rámci průjezdu na oranžovou je problematické hlavně kvůli tomu, že policista nebo úředník bude složitě prokazovat, že řidič mohl bezpečně zastavit. Horší to ale je v případě, že řidič projede kombinací oranžového signálu s červeným, poznamenává motoristický web Garáž.cz. Pokuta za přestupek „Úmyslné nezastavení na pokyn Stůj!“ se pohybuje 4 500 až 5 500 korun, stržením 6 bodů a odebráním řidičského průkazu na 1 až 6 měsíců.
„Řidič úmyslně nezastaví vozidlo na pokyn Stůj! daný při řízení anebo usměrňování provozu na pozemních komunikacích anebo při dohledu na bezpečnost a plynulost provozu na pozemních komunikacích osobou k tomu oprávněnou,“ předepisuje Zákon o pozemní komunikaci.
Další změny v dopravních přestupcích
Nová také pravidla zpřísnila strhávání bodů. Za nejzávažnější přestupky bude uděleno 6 bodů, za středně závažné 4 body a za méně závažné 2 body. Zvýší se počet bodů potřebných k odebrání řidičského průkazu z 12 na 18, zároveň se také zkrátí doba, po kterou body platí, z 12 na 6 měsíců.
Zároveň můžete své body odmazávat tím, že absolvujete dopravně-psychologické školení nebo bezchybnou jízdu po dobu 3 let. Pokud řidič spáchá opakovaně stejný nebo podobný přestupek, tak mu může být odebrán řidičský průkaz i bez dosažení maximálního počtu bodů. Kromě toho se zavedla možnost udělení trestných bodů i za přestupek, který řidič spáchal mimo Česko.
K zásadním změnám došlo v pokutových sazbách, kde rapidně vzrostly finanční tresty. Za blokované řízení zaplatíte maximální pokutu ve výši 5 000 místo dosavadních 2 500 korun a za správní řízení se účtuje 20 000 místo 10 000 korun, uvádí aktuální tabulka dopravních přestupků na oborovém webu 12bodů.cz.
Zvýší se minimální výše pokuty za odmítnutí testu na alkohol nebo návykové látky z 10 000 na 25 000 korun, za řízení pod vlivem alkoholu nebo návykových látek z 10 000 na 25 000 korun i za překročení rychlosti o více než 40 km/h v obci nebo o více než 50 km/h mimo obec z 2 500 na 5 000 Kč.
Změny na silnici se dotknou také rychlostních limitů, které se opatrně zvedají. Novela zákona o silničním provozu zvyšuje maximální povolenou rychlost na vybraných úsecích dálnic z 130 km/h na 150 km/h. Tato změna se týká pouze úseků, které jsou pro tuto rychlost vhodné a bezpečné. Aktuálně má ministerstvo dopravy vytipované zatím jen tři úseky. Podle slov ministra dopravy Martina Kupky (ODS) se první úseky se zvýšenou rychlostí na 150 km/h objeví do dvou let, tzn. do roku 2026.
„Nový bodový systém jasně rozliší přestupky vážné od těch bagatelních. Závažnější přestupky bude postihovat přísněji. Naopak za menší prohřešky řidiči nezaplatí na pokutách tolik. Cílem je citelně postihovat vědomé porušování předpisů, které ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.
Řidiči už také nemusí mít u sebe řidičský a technický průkaz, pokud jsou oba doklady platné, popisuje novela.