Německé jednotky by měly být v mírové misi na Ukrajině, žádá politik CDU. Podporuje to jen menšina Němců
MÍROVÁ MISE NA UKRAJINĚ
Mluvčí pro otázky bezpečnosti největší německé opoziční strany CDU Roderich Kiesewetter vyjádřil přesvědčení, že Německo, jako největší ekonomika v EU, by mělo po skončení války přispět do mírové mise na Ukrajině svými vojáky. Pro deník Schwäbische Zeitung zdůraznil, že Německo musí přispět do mírových procesů a evropské architektury bezpečnosti, protože má nejsilnější ekonomiku v Evropě. Tvrdí také, že NATO by mělo vytvořit jaderný deštník nad Ukrajinou. O zprávě informovaly mimo jiné i ukrajinské zpravodajské servery Ukrajinská pravda a Evropská pravda.
„Německo je povinno zasáhnout do situace na Ukrajině‚ ve vhodném čase s dobře vybavenými jednotkami‘a vyloučení této možnosti by bylo nerozvážné,“ řekl Kiesewetter.
Politik rovněž dodal, že zapojení německých mírových sil by mělo probíhat v rámci společných iniciativ EU a NATO. Podtrhl důležitost integrace mírových misí do evropské a transatlantické bezpečnostní architektury, protože to umožní rozšířit jadernou ochranu i na Ukrajinu.
„Mírové síly jsou efektivní a realistické vzhledem k našim omezeným materiálním a lidským zdrojům v Evropě, pokud může být mírotvorství integrováno do evropské a transatlantické bezpečnostní architektury, a tedy i do NATO,“ vysvětlil Kiesewetter.
Podle průzkumu provedeného institutem Yougov většina Němců (54 %) podporuje rozmístění mezinárodních mírových sil na Ukrajině v případě příměří. Pouze 23 % ale podporuje účast německých vojáků v takové misi, zatímco 33 % si to nepřeje.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že během jednání v Bruselu v prosinci byla diskutována myšlenka rozmístění mírových sil na Ukrajině, což by mohlo sloužit jako ochrana proti novému ruskému útoku. Podle jeho slov „vidí pozitivní signály“ od některých světových lídrů ohledně této iniciativy.