Německo chce deportovat Afghánce. Jako motivaci jim nabídne cestovné, i odsouzeným
DEPORTACE Z NĚMECKA
Německé ministerstvo vnitra zvažuje vyplacení "cestovného" Afgháncům, kteří se z Německa vrátí do své domoviny. Pro německý Bild to uvedla mluvčí ministerstva vnitra. Má se jednat o jeden z kroků, jak zrychlit deportace a zároveň zpřísnit migrační politiku, zvláště poté, co v červnu migrant z Afghánistánu zavraždil na náměstí v Mannheimu německého policistu.
Právě v reakci na útok slíbil kancléř Olaf Scholz deportace i do ne bezpečných zemí jako je Sýrie či Afghánistán v případě těžkých zločinů. Německé ministerstvo vnitra se nyní snaží jeho slova naplnit. "Ministerstvo průběžně zkoumá, jak by bylo možné vytvořit operativní a také právní podmínky pro deportace do Afghánistánu, aby se podpořily také země odpovědné za deportace. K vytvoření právních podmínek může sloužit i vyplácení finanční pomoci při vycestování,“ uvedlo ministerstvo.
Čtěte více: "Šílená“ pravidla v Německu. Pokud migrant při deportaci zmlátí policistu, může v zemi beztrestně zůstat
Německo má s deportacemi problém dlouhodobě. Jak deník Echo24 nedávno informoval, jednou z možností jak se deportaci vyhnout, je pro migranty možnost kladení odporu, při nástupu do letadla, kdy tím znemožní svůj odlet a zároveň se musí celé řízení o deportaci opakovat.
Ministerstvo si od vyplacení "cestovného", které by podle médií mohli získat i odsouzení migranti, slibuje kromě motivace odstranění jedné soudní překážky. Jedním z argumentů před soudem, které v Německu při deportacích zaznívají, je i hrozba extrémní chudoby v případě návratu imigranta do domoviny. Ministerstvo tak tímto opatřením chce reagovat i na tyto soudní výtky.
Ministerstvo neuvedlo, o jak velkou částku by se jednalo. Upozornilo však, že samotné deportace jsou v pravomocích jednotlivých spolkových států.
Německo zastavilo deportace do Afghánistánu v roce 2021 v souvislosti s návratem Tálibánu k moci. Řadě migrantů by mohla při návratu do země hrozit smrt. Německá média tak spekulují, že v případě deportací by se jednalo především o deportace migrantů, kteří byli v Německu odsouzeni.
V současnosti je v Německu ve vězení několik stovek Afghánců. Množství imigrantů z Afghánistánu však v Německu stoupá. V roce 2023 podalo v Německu žádost o azyl 51 275 Afghánců. To je o 41 % více než v roce 2022, přičemž Afghánci v loňském roce tvořili přibližně 15 % žádostí o azyl.
V Německu také v minulých dnech způsobilo poprask zjištění, že řada Afghánců, kteří v Německu žádají o azyl, kvůli nebezpečí, které jim má v Afghánistánu hrozit, se do země vrací na několikatýdenní "dovolené". Využívají tak možnost některých cestovních kanceláří, které se specializují na cesty do Afghánistánu přes Írán. Německé úřadům tak ztěžují zjištění, že se azylant vrátil do země, ze které chtěl utéct.