NATO má tři roky na přípravu války s Ruskem, bije Polsko na poplach
NATO A RUSKO
NATO ve svém novém strategickém konceptu popisuje Rusko jako největší a nejnaléhavější hrozbu pro bezpečnost svých 31 členských států. Polský šéf bezpečnosti varoval, že země východního křídla NATO mají podle něj jen tři roky na to, aby se připravily na velký útok Ruska. Informoval o tom server Bild.
Experti z think tanku Německá společnost pro zahraniční politiku (DGAP) docházejí v analýze s ohledem na možnou další válku v Evropě k závěru, že NATO bude čelit ruskému útoku „nejpozději za deset let, spíše za šest let (…) „musí být schopno se bránit“.
Jacek Siewiera, poradce prezidenta a šéf polského Národního bezpečnostního úřadu, se domnívá, že prognóza německých expertů je „příliš optimistická“. Řekl to v rozhovoru pro pravicově-nacionalistický polský deník Nasz Dziennik.
Analýza je v souladu se studiemi z USA. „Pokud se chceme vyhnout válce, měly by země NATO na východním křídle zvolit kratší tříletý časový horizont pro přípravu na konfrontaci,“ zdůrazňuje Siewiera. V tomto období musí být „na východním křídle vybudovány kapacity, abychom dali jasný signál proti agresi“.
„Před několika dny Putin podepsal rozpočet na rok 2024, podle něhož bude téměř třetina všech výdajů vynaložena na udržení armády a zbrojního průmyslu. Je to rekord od dob Sovětského svazu. Toto není postoj země, která se připravuje na mír,“ uvedl šéf polské bezpečnosti.
Podle analýzy DGAP se ruský útok na východní státy NATO blíží. „Jakmile se intenzivní boje na Ukrajině zastaví. Pak může Rusko změnit svou současnou výrobu a vyrábět pro rekonstrukci armády.“ Analogicky k době ruské rekonstituce musí být NATO, podle německé analýzy, schopné války za pět až devět let, aby od ní odradilo Rusko.
Analýza DGAP se shoduje se Siewierou v tom smyslu, že i její odborníci říkají, že strategie, která klade důraz na co nejrychlejší odstrašení, s největší pravděpodobností snižuje nebezpečí války. „NATO je pod obrovským časovým tlakem, aby zlepšilo svou obrannou schopnost.“
Německo se proto musí postarat o to, aby byl Bundeswehr v co nejkratším období personálně posílen. Kromě toho musí spolková vláda „rozšířit výrobu zbraní a zlepšit odolnost“, varují odborníci DGAP.
Před konfliktem nedávno varoval i generál Karel Řehka. „Budeme dál pracovat na odstrašení a obraně. Připravujeme se na nejhorší scénář, na válku vysoké intenzity a velkého rozsahu s technologicky vyspělým protivníkem vybaveným jadernými zbraněmi,“ prohlásil na velitelském shromáždění s odkazem na ruskou hrozbu armádní generál Karel Řehka.