Biden mluvil s prezidentem Palestiny, podle lídrů EU se Izrael musí ohlížet na civilisty
VÁLKA V IZRAELI
Americký prezident Joe Biden v neděli telefonicky hovořil s předsedou palestinské samosprávy Mahmúdem Abbásem o humanitární pomoci Pásmu Gazy, které nyní čelí izraelským náletům zahájeným po krvavém útoku islamistického hnutí Hamás na Izrael ze 7. října. Biden Abbásovi řekl, že spolupracuje s partnery v regionu na tom, aby byly humanitární potřeby doručeny civilistům v Gaze. Obavy ohledně dopadů blížící se izraelské pozemní invaze Gazy dnes ve společném prohlášení vyjádřili i šéfové států a vlád zemí Evropské unie.
Lídři EU vyzdvihli nutnost ochrany civilistů za všech okolností a zároveň odsoudili útoky radikálního palestinského hnutí Hamás proti Izraeli a vyzvali k propuštění rukojmí. Izrael má podle nich právo bránit se "násilným a nevybíravým útokům", ale také on musí brát ohledy na mezinárodní humanitární právo. Zároveň v textu vyjadřují lítost nad všemi oběťmi konfliktu.
"Zdůrazňujeme význam poskytování naléhavé humanitární pomoci a jsme připraveni v koordinaci s partnery pokračovat v podpoře těch civilistů v Gaze, kteří ji nejvíce potřebují, a zajistit, aby tato pomoc nebyla zneužívána teroristickými organizacemi. Je nezbytné zabránit eskalaci situace v regionu," uvedli lídři zemí EU.
President USA Biden prohlásil, že spolupracuje s partnery v regionu na zajištění humanitární pomoci civilistům v Pásmu Gazy a na tom, aby se zabránilo rozšíření konfliktu. "Hovořil jsem s prezidentem palestinské samosprávy Abbásem, abych odsoudil útok Hamásu na Izrael a zopakoval, že Hamás nezastává právo palestinského lidu na důstojnost a sebeurčení," uvedl Biden.
I spoke with Palestinian Authority President Abbas to condemn Hamas’ attack on Israel and reiterate that Hamas does not stand for the Palestinian people’s right to dignity and self-determination.
— President Biden (@POTUS) October 15, 2023
I assured him that we're working with partners in the region to ensure…
Abbás stojí v čele palestinské autonomie na okupovaném Západním břehu Jordánu, zatímco radikální islamistický Hamás vládne v Pásmu Gazy. Toho se Hamás zmocnil v roce 2007 poté, co v roce 2006 vyhrál volby na palestinských územích. Odmítl se ale vzdát násilí, což mělo zásadní dopad na to, jak byl vnímán mezinárodním společenstvím. Moci v Pásmu Gazy se ujal po souboji s konkurenčním Abbásovým Fatahem, který s ním nechtěl zůstat v koalici. Izrael, USA a EU považují Hamás za teroristickou organizaci.
Biden také podle úryvku rozhovoru v pořadu 60 Minutes uvedl, že Spojené státy budou schopny podporovat Izrael i Ukrajinu a zároveň si zachovat své obranné schopnosti. "Jsme Spojené státy americké, proboha, nejmocnější národ v dějinách - ne na světě, v dějinách světa," uvedl Biden s tím, že Spojené státy mohou pomáhat Ukrajině a Izraeli a zachovat přitom svou "celkovou mezinárodní obranu". "Pokud to neuděláme my, tak kdo?" odpověděl prezident na otázku moderátora, zda jsou USA připraveny se angažovat ve dvou válkách.