„Kompromis v pěti je velmi obtížný, koalici často drží pohromadě jen Babiš“
POLITOLOGOVÉ O PĚTIKOALICI
Pětičlenná vládní koalice má zjevné problémy najít kompromis. Zájmy jednotlivých stran totiž podle politologů, které oslovil deník Echo24, nejsou vždy totožné. Nenaplnění některých dříve deklarovaných záměrů nemusí být tragédie, ale působí to přinejmenším divně, míní experti. Naráží i na to, jakou roli v existenci vládní koalice hraje šéf opozičního hnutí ANO Andrej Babiš.
Tento týden vláda schválila poslanecký návrh o správě voleb se zachováním dvoudenního hlasování, místo avizované priority v podobě jednodenních voleb. Podle představitelů koalice totiž nebylo možné najít shodu ani mezi sebou, natož s opozicí (více o tom Echo24 informovalo zde). Není to přitom poprvé, co neshody uvnitř koalice zamezily určitým změnám či opatřením. Oslovení politologové uvádí, že je to způsobeno především počtem subjektů a jejich často odlišnými prioritami.
„Je pravdou, že se vládě občas nepovede domluvit na společném postupu, nicméně je potřeba pamatovat na to, že vláda je tvořena koalicí pěti stran a každá ze stran se pak snaží reprezentovat určitou část voličů, jejichž zájmy nemusí být vždycky totožné. Takže bych neřekl, že je nějaká tragédie, když se občas něco nepovede tak, jak to vláda naplánovala,“ uvedl pro Echo24 politolog Otto Eibl z Masarykovy univerzity v Brně.
„Pokud bychom někde měli najít ‚problém‘, tak v tom, že vláda je tvořená takovým množstvím aktérů. Politika je navíc umění možného a kompromisu, proto nenaplnění některých dříve deklarovaných záměrů opravdu nemusí znamenat tragédii. Je ale fakt, že to může vypadat divně – zvlášť když dojde na hlasování ve sněmovně, které pak nedopadne a všichni jsou překvapení,“ dodal Eibl.
Podle politologa Romana Chytilka z Institutu SYRI a Masarykovy univerzity je to, že se strany ve vládách některým tématům záměrně snaží vyhýbat, protože by je poškodily u jejich voličů, obecným znakem parlamentních demokracií. „Velmi podobné by to bylo dokonce u jednobarevné vlády, jen by to nebylo tolik vidět jako u současné koalice, kde se klade velký důraz na konsensus. Nejde o slabost, spíš o základní instinkt, který umožňuje stranám přežít. Navíc vzhledem k tomu, že nedokáže zatím účinně čelit obstrukcím v parlamentu, musí vláda velmi pečlivě prioritizovat,“ řekl pro Echo24 Chytilek.
Politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci redakci řekl, že v konkrétním případě jedno- či dvoudenních voleb v zásadě všechny argumenty, od bezpečnostních až po finanční, podporují první variantu. „Nastavení společnosti je ale jiné, chce dvoudenní volby, veřejnému mínění podlehly i další strany, které si tak nechtějí vytvářet další komplikaci. Za to jim to nestojí. To je podle mne hlavní argument pro zamítnutí jednodenní volby. Výzkumy a racionální odůvodnění nestačí,“ míní Šaradín.
V tomto případě je podle něj sice téma „Antibabiš“ druhotné, v řadě ostatních případů „vidíme takové kompromisy, které ukazují, že vládní soudržnost je podporována zejména existencí Andreje Babiše v politice“. „Pocit ohrožení je jak u stran, tak u jejích voličů velmi silný. Za normálních okolní by piráti s ODS nebyli ve stejné vládě,“ míní Šaradín.
Nesplněné sliby, jako například ty o nezvyšování daní, nemusí být podle něj hlavním problémem nedůvěry ve vládu Petra Fialy (ODS). „Je to spíše neschopnost vysvětlovat jednotlivé kroky a chybějící strategie,“ uvedl Šaradín.
Vláda je teprve v poločase
Otto Eibl pro Echo24 řekl, že nevidí problém v tom, že se vládní představitelé navzdory kritice ze strany například ekonomů opakovaně sami chválí (o tom jsme více psali zde). „Těžko čekat, že by začali vyprávět příběh o tom, jak se jim nedaří. Ostatně, chválí se úplně všichni – od vládních představitelů až po ty opoziční. Jak to nakonec bude, rozhodnou samozřejmě voliči. Ale je fakt, že důvěra ve vládu je opravdu nízká, byť se to zatím neprojevuje na preferencích,“ poukázal Eibl.
Úspěch a neúspěch současné vládní koalice v příštích volbách v roce 2025 bude podle něj záležet na tom, jaká bude „nálada“ před volbami, jaké emoce a problémy se budou řešit v kampaních a jak dobře se v České republice bude žít, respektive jaký pocit ze života tady budou mít voliči. „Na predikce, jak dopadnou příští volby, je příliš brzy, v mezičase budou ještě dvoje volby další – do Evropského parlamentu a Senátu. Ty mohou napovědět, ale zase pamatujme, že jde o úplně jiný typ voleb a tak jejich výsledky ve vztahu k parlamentním volbám musíme brát s rezervou,“ míní Eibl.
Podle Pavla Šaradína se může stát, že i v dalších volbách bude hnutí ANO poraženo. „Ale to závisí na tom, jaká bude volební nabídka. Lze předpokládat, že za dva roky se některé sociální a ekonomické parametry zlepší, takže nakonec voliči obou koalic svou volbu zopakují. Vládní strany zatím sází na to, že voliči si řeknou, že vše je lepší než volba Babiše,“ doplnil politolog.
Roman Chytilek redakci řekl, že premiér Fiala stále častěji mluví o tom, že řada opatření vlády potřebuje čas, jsou směřována k budoucnosti, že potřebujeme kromě každodenní politiky i dlouhodobou vizi a tak dále. „V současné době je podpora vládních stran taková, že volby by prohrály, ale nijak drtivě. Zároveň jsme uprostřed politického cyklu (tzv. midterm), kdy bývá podpora vlády nejnižší, směrem k volbám se pak obvykle začíná zvyšovat,“ míní Chytilek s tím, že vládní projekt je zjevně plánovaný na čtyři roky a tak, aby po jejich uplynutí mohla říct, že některé věci se jí zdařily, že je dotáhla.
„A to přes všechen ten prach cesty, který každodenně vidíme. V tento moment bych tedy koalici rozhodně neodepisoval, ani na druhou stranu zatím nepredikoval, že bude vládnout dál. Klíčové věci v tomto ohledu se teprve stanou,“ uvedl Chytilek.