Další miliarda pro televizi. Proč vláda tak politicky riskuje? Jaký bude Baxův Ústavní soud
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
Nový muž v čele nejmocnější justiční instituce Josef Baxa připouští, že je zřejmě poslední člověk s komunistickou minulostí, který se dostal do Ústavního soudu. „V justici nemám žádnou třináctou komnatu. U rozsudků, které mám za sebou, se nebojím jejich zveřejnění,“ říká v rozhovoru pro nové vydání Týdeníku Echo.
Do Ústavního soudu by podle něj neměl přijít nikdo, jehož názory a skutky nejsou veřejně známé. „Ve chvíli, kdy prezident oznámí nominaci, tak lidé nemají sednout k počítači a začít googlovat, kdo že to je ten budoucí ústavní soudce….Nemá to být králík z klobouku, abychom přemýšleli, kde ho vyhrabali,“ domnívá se.
V rozhovoru dále říká, že je citlivý na omezování svobody, a to i legitimní právní regulací. Také odmítá společnost přisátou na veřejné peníze. „Nechci se ocitnout ve společnosti, kde hlavní dovedností bude psát dotační projekty,“ říká Josef Baxa v rozhovoru s Lenkou Zlámalovou.
Vláda za televizi, televize za vládu. Proč pětikoalice tak riskuje ve jménu ČT a ČRo? Česká televize se řadí k oněm ostrovům relativního blahobytu v ČR, kde už vědí, že se ekonomickému vývoji navzdory nebudou muset uskrovňovat. Takový je výsledek jednání v pětikoalici. Táhlo se téměř rok a minulý týden vešly ve známost hlavní rysy: zvýší se koncesionářské poplatky o 25 korun měsíčně na 160 korun. Veřejnoprávní rozhlas si má polepšit o 10 korun, bude se za něj platit 55 korun – obojí od 1. ledna 2025. Jak známo, místo aby platila domácnost, která vlastní televizor, má od ledna 2025 platit každý, kdo má doma aspoň osobní počítač, nebo dokonce jeden chytrý telefon. Více o vládním návrhu píše Daniel Kaiser.
„Transženy nejsou ženy. Kéž ta fikce konečně praskne“. V roce 2021 odešla Kathleen Stocková po osmnácti letech z univerzitního světa. Sama v nadsázce říká, že akademickou kariéru jí zničila věta „Transženy nejsou ženy“. Přesnější je, že ustoupila studentským protestům proti její přítomnosti v kampusu. Mezitím vydala knihu Material Girls a princezna Anna jí propůjčila Řád britského impéria za zásluhy o vysoké školství. Rozhovor s britskou filozofkou vedla Tereza Matějčková.
„Slováci jsou rusofilnější. Většina si přeje ukončit vojenskou pomoc Ukrajině“. O tom, jak v týdnech těsně před slovenskými parlamentními volbami vnímat slovenskou politiku a její mimořádně vybičovanou kampaň, a o tom, jak se to vše proplétá s politikou maďarskou, v Salonu Echa diskutují hungarista a historik Evžen Gál, novinář, právník a spisovatel Tomáš Němeček a historik, slovakista a náměstek generálního ředitele Národního muzea Michal Stehlík. Debatu vedl Lukáš Novosad.
Rodí se nová republikánská hvězda. Je víc Trump než sám Trump. Je dost možné, že si Donald Trump mezi svými soupeři vybere svého kandidáta na viceprezidenta. Spekuluje se, že Trumpovým favoritem je Vivek Ramaswamy, osmatřicetiletý multimilionář. Před pár měsíci ještě naprosto neznámý, nyní má před sebou krkolomnou, ale ne úplně nepravděpodobnou cestu do Bílého domu. Více v článku Ondřeje Šmigola.
Alkohol už není cool, mladí si radši dají léky. Počet mladých lidí, zejména dospívajících, kteří pijí alkohol, klesá. Zatímco před dvaceti lety 53,6 % šestnáctiletých teenagerů popíjelo alkohol nadměrně, v roce 2019 to bylo už jen 38,5 %. Na trend vědomé abstinence u mladých upozornil v roce 2020 i německý web Drugcom.de. „Již několik let je u mladé generace patrný klesající trend v konzumaci alkoholu. A stále víc mladých lidí vědomě abstinuje od alkoholu,“ píše se v článku nazvaném Proč mladí lidé pijí stále méně alkoholu. Více si přečtete v reportáži Alžběty Bublanové.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.
x