Vyšší poplatky za ČT schválil i Senát. Platit je mají také lidé s chytrými mobily či tablety
ZVÝŠENÍ POPLATKŮ
Poplatky pro Českou televizi se zřejmě od letošního května zvýší o 15 korun na 150 korun měsíčně. Pro Český rozhlas se zvednou o deset korun na 55 korun za měsíc. Senát to schválil v rámci novely, jež okruh poplatníků rozšiřuje o domácnosti s přístupem k internetu, které rozhlasový nebo televizní přijímač nemají. Od poplatků budou naopak osvobozeny firmy do 25 zaměstnanců. Novelu, pro kterou po více než čtyřhodinové debatě hlasovalo 47 ze 70 přítomných senátorů, nyní dostane k podpisu prezident.
Ministr kultury Martin Baxa (ODS) zvýšení poplatků zdůvodnil tím, že nebyly valorizovány v případě televize od roku 2008, v případě rozhlasu od roku 2005. Novela podle ministra zachovává princip jedné platby za domácnost bez ohledu na počet přístrojů, které mají v držení její členové.
Televizní a rozhlasový poplatek se má podle novely do budoucna zvyšovat v závislosti na míře inflace, pokud bude vyšší než šestiprocentní. Jejich navýšení by tak neschvaloval Parlament jako dosud. Opoziční ANO se neúspěšně snažilo novelu odmítnout. Slíbilo poplatky nahradit financováním veřejnoprávních médií ze státního rozpočtu. To by podle námitek koalice fakticky znamenalo jejich zestátnění a podřízení vládnímu vlivu.
Novelizovaný zákon rozšiřuje okruh poplatníků, na něž se bude povinnost úhrady vztahovat, o domácnosti bez televize, ale s počítači, chytrými telefony nebo tablety. Celkem by mohlo podle Baxy přibýt 600 000 poplatníků. Nárůst poplatků by příjmy televize podle ministra navýšil až o 860 milionů korun ročně, příjmy rozhlasu zhruba o 230 milionů korun za rok. Česká televize loni hospodařila s rozpočtem 7,95 miliardy korun a Český rozhlas s 2,39 miliardy korun. Poplatky u obou veřejnoprávních institucí tvoří většinu příjmů.
Pro 3,3 milionu domácností se tak podle vyjádření ministra nic kromě zvýšení poplatků nezmění, domácnosti seniorů s tlačítkovými telefony nadále poplatky platit nebudou. Nové možné plátce televize a rozhlas osloví podle Baxy s výzvou, aby se k poplatkům přihlásili nebo vyplnili čestné prohlášení, že přístroji schopnými přijímat rozhlasové či televizní vysílání nedisponují.
U právnických osob se poplatky nemají nově platit podle počtu přijímačů, ale odstupňovaně podle počtu zaměstnanců.
Novela od poplatku osvobodí firmy do 25 zaměstnanců, což znamená, že 260 000 nynějších poplatníků bude osvobozeno od poplatku, podotkl Baxa. Podnikatelé a firmy budou mít dva měsíce, tedy zřejmě do července čas na to, aby se novým pravidlům přizpůsobily. Do té doby budou hradit rozhlasový a televizní poplatek jako doposud.
Novela má také zavést omezení sponzoringu na 260 hodin ročně ve vysílání České televize, přičemž čtvrtina těchto příjmů půjde do Státního fondu kultury. Oběma veřejnoprávním médiím novela podle ministra zapovídá umisťování obchodních sdělení na jejich internetových stránkách.