Kissinger varuje Američany před rozpadem vztahů s Čínou. Obává se ekonomického propadu i AI
USA A ČÍNA
Bývalý ministr zahraničí USA Henry Kissinger prohlásil, že hospodářské odpojení Spojených států od Číny povede v obou zemích k nižší životní úrovni. Rovněž varoval před hrozbami, jež s sebou přináší rapidní vývoj umělé inteligence, kterou je podle něj možné regulovat jen prostřednictvím intenzivní mezinárodní spolupráce. O výrocích, které bývalý americký diplomat vyřkl na šanghajském fóru Bund Summit, dnes referoval deník South China Morning Post.
„Je zásadní, abychom se od sebe vzájemně učili,“ prohlásil Kissinger, „je zásadní, abychom nadále nepostupovali odděleně.“ Podle Kissingera, který v 70. letech jako americký ministr zahraničí výrazně napomohl k normalizaci vztahů mezi USA a komunistickou Čínou, se trhy obou zemí propojily natolik, že jsou na sobě zcela závislé.
V posledních letech se však politické vedení Spojených států pokusilo nastoupit na cestu postupného odpojení od nejsilnější asijské ekonomiky. Bývalý americký president Donald Trump v roce 2018 uvalil cla na více jak 1300 kategorií čínských produktů a Čína záhy v odvetě také zavedla cla na americké výrobky. Současný prezident Biden, který se jinak k drtivé většině Trumpových kroků staví velmi kriticky, velkou část obchodních omezení ponechal v platnosti a navíc přišel s řadou sankcí a omezení vývozu kritických produktů do Číny.
Kissinger rovněž varoval před vznikajícím americko-čínským soubojem v oblasti vývoje umělé inteligence. Bývalý šéf americké diplomacie se obává zejména potenciálního vojenského využití této technologie a vyzval Spojené státy a západní svět obecně, aby „vytvořily průlom, skrze který porozumíme čínskému výzkumu umělé inteligence, abychom nežili v neustálém strachu jeden z druhého.“ Kissinger zdůraznil, že regulace umělé inteligence bude vyžadovat dialog a „mentalitu, která se vyhýbá jednostranným výhodám.“