Pokud nestáhneme výpovědi, jednání s univerzitou prý nebudou, zní z katolické fakulty
AUDIT NA KTF
Karlova univerzita hodlá vypracovat na Katolické teologické fakultě audit souvisící s nedávnou výpovědí dvěma profesorům, včetně kněze a historika Tomáše Petráčka. Ten vidí za svým koncem na fakultě ne snahu o úspory, ale své nepohodlné názory. A také to, že se kriticky stavěl k Alianci pro rodinu. Echo24 o případu tom informovalo zde.
Vedení KTF audit vítá, podle proděkana Jakuba Jinka se tak ukáže, že fakulta nepochybila. Za výpověďmi v rámci úspor si vedení fakulty nadále stojí. Zároveň fakulta navrhla vyhozeným profesorům externí spolupráci, aby mohli dokončit vedené práce. Univerzita přesto požaduje stáhnutí výpovědí.
„Já sám za sebe musím říct, že nepovažuji to řešení za možné, protože ta výpověď byla podána legálně v souladu s právem. Je to rozhodnutí děkana, kterého zastupuji, já vlastně ani nemůžu to rozhodnutí změnit. Žádné právní stanovisko, které by tvrdilo opak, jsem neviděl, odbory ho nepředložily. Takže já na tom trvám. Nemohu jinak, než na té výpovědi trvat,“ uvedl proděkan Jakub Jinek. Předsedkyně fakultních odborů Michaela Falátková v minulých dnech uvedla, že odbory požádaly o doplňující informace, aby záležitost mohly co nejrychleji projednat. Podle proděkana byly odbory informovány.
Proděkan v současnosti zastupuje ve vedení fakulty děkana Vojtěcha Novotného, který je i v souvislosti s napětím kolem případu od konce srpna v nemocnici.
Jinek potvrdil, že fakulta se snaží nastalou situaci po výpovědích řešit. Zároveň však upozornil, že vedení fakulty navrhlo pro propuštěné profesory řešení v podobě externích smluv, aby mohli se svými doktorandy dotáhnout jejich studium ke zdárnému konci.
„My jsme paní rektorce také v rámci jejího zprostředkování navrhli řešení smluvního vztahu mezi těmi dvěma profesory a KTF,“ uvedl Jinek k průběhu jednání s vedením univerzity. Vedení fakulty následně vydalo prohlášení, ve kterém informuje, že profesorům Tomáši Petráčkovi a Jaroslavu Čechurovi navrhlo externí spolupráci a 50 000 korun za každého doktoranda, který úspěšně dokončí studium.
Proděkan zároveň upozornil, že o auditu se KTF dozvěděla až z prohlášení zveřejněného na stránkách univerzity. Snaží se však se všemi zainteresovanými stranami nadále jednat a situaci na fakultě uklidnit. Za některé kroky, které vedly k eskalaci situace, se Jakub Jinek omluvil v otevřeném dopise, kde zároveň upozornil na stoupající počet útoků na vedení. S vedením univerzity vedlo vedení fakulty dvě jednání o nastalé situaci, prozatím bez výsledku. „Ta situace byla postavená tak, že my musíme nejdřív garantovat to, že vezmeme zpátky tu výpověď, pak teprve budou jednání. Z těch důvodů, které jsme uváděli, to pro nás není možné,“ uvedl Jinek.
Vedení Karlovy univerzity ohlásilo na univerzitě audit. V tiskové zprávě vedení naznačilo zjištění dalších závažných skutečností. „Vedení UK obdrželo v souvislosti se situací na KTF UK i další podněty a stížnosti, které naznačují další závažná porušení vnitřních předpisů v oblasti pracovně-právních vztahů, studia i habilitačních řízení. Tyto podněty budou řádně prošetřeny odpovídajícími postupy za součinnosti příslušných akademických orgánů,“ uvádí v tiskové zprávě. Tiskový mluvčí univerzity Václav Hájek pro Echo24 uvedl, že vyhotovení auditu vedení univerzity očekává v horizontu přibližně dvou měsíců.
V rámci výpovědi pro profesora Petráčka fakultu kritizoval v minulosti profesor Tomáš Halík, který situaci na fakultě označil za normalizační a vyzval děkana Novotného k rezignaci. Za vedení fakulty se naopak postavil pražský arcibiskup Jan Graubner, který uvedl, že pracovně-právní záležitosti fakulty jsou plně v kompetenci děkana.