Merzova CDU má jen 28,5 %. Druhá AfD 20 %. Kancléřova SPD jen 16,5%
NĚMECKÉ VOLBY: PRVNÍ ODHADY
Předčasné parlamentní volby v Německu vyhrála opoziční konzervativní unie CDU/CSU s 28,5 % hlasů. Křesťanští demokraté však očekávali výsledek přes 30 procent. Druhou nejsilnější parlamentní stranou se stala Alternativa pro Německo (AfD) s 20 procenty. Strana tak zdvojnásobila svůj předchozí volební výsledek a v jejím štábu zavládlo nadšení. Vyplývá to z prvních odhadů po uzavření volebních místností, které zveřejnila ZDF. Volební účast byla vysoká: 83 %.
Výsledky sčítání můžete sledovat zde.
Do Spolkového sněmu by se dostala SPD s 16,5 % hlasů a zelení s 12 %. Postkomunistická Levice získala 9 % hlasů. Na pěti procentech podpory je Spojenectví Sahry Wagenknechtové (BSW) a FDP. Ještě není jasné, zda se do bundestagu skutečně dostanou. Prognóza ARD obě strany vidí pod pětiprocentní hranicí s 4,7, respektive 4,9 procenta hlasů. Rozdělení mandátů bude klíčové pro vznik možných vládních koalic. Pokud by se FDP do Spolkového sněmu nedostala, jak nyní prognózuje ARD, mohla by získat konzervativní unie CDU/CSU a SPD těsnou většinu.
Prognózy televize ARD a ZDF sestavují na základě dotazování voličů při odchodu z volebních místností, nejsou do nich ještě zahrnuty korespondenční hlasy.
Volby do Spolkového sněmu se měly původně konat až na konci září. Loni v listopadu se ale kvůli hlubokým rozporům v hospodářské a finanční politice rozpadla vláda sociálních demokratů (SPD), zelených a svobodných demokratů (FDP), kterou od prosince 2021 vedl kancléř Olaf Scholz. Krach vlády vyvolal předčasné volby, které se poprvé od roku 1987 konají v zimě. Hlavními tématy krátké předvolební kampaně byly migrace a hospodářství.
Předák konzervativní opozice, 69letý Friedrich Merz, který se pravděpodobně stane příštím německým kancléřem, odevzdal svůj hlas ve svém bydlišti v Arnsbergu na západě země. Šestašedesátiletý kancléř Scholz hlasoval v Postupimi, kde žije a kde také kandiduje do Spolkového sněmu. Přímou konkurentkou mu byla v braniborské metropoli ministryně zahraničí Annalena Baerbocková, která kandidovala za zelené. Kandidát zelených na kancléře Robert Habeck využil možnosti korespondenčního hlasování a volil už před dvěma týdny. Šéf CSU a bavorský premiér Markus Söder hlasoval v neděli v Norimberku.
Každý německý volič má dva hlasy. Prvním volí osobnosti, které kandidují v jednomandátových volebních obvodech, druhým strany. Po reformě volebního systému, který omezil počet poslanců na 630, zůstala v platnosti takzvaná základní mandátní klauzule. Na jejím základě se může do parlamentu dostat i strana, která nezískala pět procent hlasů, a to v případě, že pomocí prvního hlasu získala přímé mandáty aspoň ve třech obvodech.