Zakladatel TikToku se stal nejbohatším mužem v Číně. Solární a realitní magnáti zchudli
SEZNAM NEJBOHATŠÍCH ČÍŇANŮ
Čang I-ming, který založil společnost ByteDance pod kterou spadá aplikace TikTok, se stal nejbohatším mužem v Číně. Každoročně sestavovaný žebříček nejbohatších Číňanů Hurun China Rich List jeho jmění odhaduje na 49,3 miliardy dolarů. Čang, který v roce 2021 odstoupil z pozice generálního ředitele ByteDance, je tak osmnáctým člověkem, který tento titul za posledních 26 let, kdy je seznam Hurun China Rich List publikován, získal. Celkově se počet čínských miliardářů snížil o 142 osob na 753, což je oproti roku 2021 pokles více než o třetinu, píše agentura Reuters.
Jedenačtyřicetiletý Čang I-ming patří k nové generaci čínských podnikatelů, kteří jsou více mezinárodně zaměření než jejich předchůdci. Skupina ByteDance Group, kterou založil a do níž patří i TikTok, v loňském roce zvýšila celosvětový obrat o 30 procent na 110 miliard dolarů. Čang v roce 2021 odstoupil z pozice generálního ředitele ByteDance. Jen ve Spojených státech má TikTok téměř 200 milionů uživatelů. V Číně firma působí pod názvem Tou-jin.
Bývalý nejbohatší Číňan a magnát s balenou vodou Zhong Shanshan klesl na druhé místo poté, co jeho majetek klesl o 24 procent na 47,9 miliardy dolarů. Třetí příčku obsadil zakladatel Tencentu Pony Ma, zatímco Colin Huang, zakladatel PDD Holdings, klesl na čtvrté místo, přestože jeho e-commerce platformy Pinduoduo a Temu stále vykazují růst tržeb.
Počet miliardářů na čínském žebříčku letos klesl o 142 na celkových 753, což je výrazný pokles oproti vrcholu z roku 2021. „Čínská ekonomika a akciové trhy procházely obtížným rokem,“ uvedl předseda Hurun Report Rupert Hoogewerf, který zároveň zmínil, že nejvýraznější poklesy majetku postihly realitní sektor.
EDITORIAL: Proč je důležité, aby v Americe vyhrál Trump
Naopak sektor spotřební elektroniky zaznamenal vzestup, přičemž zakladatel Xiaomi Lei Jun přidal letos ke svému jmění 5 miliard dolarů. Výrobci solárních panelů, baterií a elektromobilů však zažívali náročný rok kvůli intenzivní konkurenci a riziku celních tarifů. „Majetek výrobců solárních panelů klesl až o 80 % od vrcholu v roce 2021, zatímco výrobci baterií a elektromobilů přišli o polovinu a čtvrtinu svých hodnot,“ dodal Hoogewerf podle agentury Reuters.