Aby skončila válka, měly by si obě strany bez podmínek sednout ke stolu, řekl Babiš Pavlovi

SCHŮZKA NA HRADĚ

Aby skončila válka, měly by si obě strany bez podmínek sednout ke stolu, řekl Babiš Pavlovi
Politici se podle hlavy státu shodli na tom, že největší současnou hrozbou pro Česko i Evropu je Rusko se svojí agresivní politikou, a na odsouzení agrese proti Ukrajině a nutnosti podporovat napadenou zemi v jejím boji za obnovu suverenity a uzemní celistvosti. Foto: Michal Čížek
1
Domov
Sdílet:

Prezident Pavel uvedl, že s premiérem Petrem Fialou (ODS) i zástupci hnutí ANO, Andrejem Babišem a Karlem Havlíčkem, při debatě o zahraniční a bezpečnostní politice v hlavních principech nalezli shodu. Zástupci opozice ani vlády nezpochybňují dlouhodobou prozápadní orientaci ČR, ukotvení v EU i NATO ani potřebu být v institucích aktivní, uvedl Pavel. Debatující strany se dle jeho slov shodly, že největší hrozbou je pro Českou republiku a Evropu Rusko a odsoudili agresi na Ukrajině. NATO má podle Babiše udělat maximum pro to, aby Rusko a Ukrajina jednaly o míru

Atmosféra při schůzce byla podle Pavla "jiskřivá", avšak debata byla i přes rozdílné pohledy na určitá témata konstruktivní.

Podle státníků nutné vést paralelně úsilí o mírové řešení konfliktu na Ukrajině. "Zástupci ANO zdůraznili, že je potřeba postupovat aktivněji, ještě rychleji," poznamenal Pavel. V principu je ale podle něj shoda na tom, že jak podpora Ukrajiny obraně, tak úsilí o mírové jednání jsou dvěma stranami téže mince.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Dostanete dovolenou, ale s výplatou z roku 2012. Flexibilní pracovní dohody se nevyplatí už nikomu

"My si myslíme, že členské státy NATO musí udělat maximum proto, aby skončila válka na Ukrajině a znepřátelené strany si bez podmínek sedly ke stolu a aby přestali umírat lidi," řekl po schůzce předseda hnutí ANO Andrej Babiš s tím, že spíš než nedávná ženevská konference, která podle něj k řešení konfliktu nepřispěla, by mohl situaci změnit nadcházející summit NATO.

"Několikrát jsem zdůraznil, že není možné v řešení války na Ukrajině postupovat pouze jedním směrem, například pouze vojenskou pomocí bez politických a diplomatických jednání. To nerozporuje nikdo. Hnutí ANO je toho názoru, že úsilí o mírové jednání nepokračuje tak rychle, jak by si představovali," podotkl prezident.

O české muniční iniciativě, prostřednictvím které už dostává Ukrajina dodávky munice z mimounijních zemí, politici na Hradě nemluvili. Iniciativa je podle názoru ANO netransparentní a přináší "neuvěřitelné zisky zbrojařům", což Babiš považuje za nemorální.

Schůzka prezidenta a vládních činitelů na Hradě se konala před summitem NATO, který se uskuteční v červenci ve Washingtonu. Politici se mimo jiné shodli, že Česko bude zastávat pozici, která směřuje k posílení obrany všech zemí aliance, na nutnosti redefinovat alianční politiku ve vztahu k Rusku či na tom, že součástí summitu bude i prohloubení partnerství s partnery v Indo-Pacifiku.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Masakr na FF UK: Matějček lže, Rakušan zamlžuje, odpovědnost mají oba

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články