Vláda omezuje svobodu v práci. Je dědictví nemorální? „Ukrajina má na průlom jen čtyři týdny“
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
Když dědíme, máme se stydět? Téma dědictví je pozoruhodné. V současnosti není vůbec snadné narazit na myslitele, kteří by dědictví hájili, zato je spousta těch, kteří je odmítají jako nemorální, píše Tereza Matějčková v novém vydání Týdeníku Echo. Proti principu dědictví se bouří nejen myslitelé z různých tradic nalevo a napravo. I četní bohatí lidé je tradičně odmítají.
Jeden z nejbohatších lidí v amerických dějinách a jeden z nejslavnějších filantropů Andrew Carnegie pronesl: „Umírá-li člověk v bohatství, odchází v neřesti.“ Co člověk má, nechť rozdá za svého života, a to nejen mezi své blízké, finance má vrátit do společnosti, která je podmínkou jeho bohatství. Více o tématu dědictví zde.
„Objednat penicilin je stále problém.“ Lékárník kritizuje lékovou politiku v Česku. V lékárnách chybějí různá léčiva, táhne se to už přes rok. Premiér Petr Fiala minulý týden ve sněmovně krizovou situaci připustil, ovšem jen pro některá místa republiky. Celorepublikově je prý u nás léků dost. Šli jsme se zeptat předsedy Grémia majitelů lékáren Marka Hampla. „Objednat penicilin tak, jak jsme byli celá léta zvyklí, pořád nejde,“ říká muž, který zastupuje 950 lékáren, tedy asi 40 procent v zemi. Výpadky penicilinu jsou podle něj extrém, na kterém je možné dobře ukázat, že léková politika se v Česku dlouhodobě neřeší. „Systém je u nás vychýlen směrem k farmaceutickému průmyslu,“ dodává v rozhovoru s Danielem Kaiserem.
Vláda omezuje svobodu v práci. Máme nejtvrdší regulaci v Evropě, a dál přitvrzujeme. Vláda premiéra za ODS Petra Fialy v parlamentu, v němž má pohodlnou většinu v obou komorách, prosadila novelu zákoníku práce. Kdo by čekal, že poměry v práci uvolňuje, plete se. Naopak je v řadě věcí zpřísňuje. Přidává regulaci a byrokracii do pracovního práva, které už je dnes nejtvrdší ze všech vyspělých zemí sdružených v OECD. Více v textu Lenky Zlámalové.
Ukrajina má jen čtyři týdny na průlom. Něco je ve vzduchu. Ukrajinci bombardují ruské základny. Zároveň se zdá, že možné předání stíhaček F-16 ukrajinskému letectvu vstoupilo do poslední fáze. V Česku je zas jedním z hlavních témat nákup stíhaček F-35, které mají nahradit dosavadní gripeny, ale nejsou úplně nejlevnější. O těchto tématech hovoří Sean Bell, vzdušný vicemaršál Královského letectva ve výslužbě, v rozhovoru s Ondřejem Šmigolem.
Ženy jsou svobodné a bezdětné. Co nám dala a vzala sexuální revoluce? V roce 2019 přišla společnost Morgan Stanley se studií, podle které v roce 2030 bude 45 % žen ve věku 25–44 let svobodných a bezdětných. Dobrá zpráva? Pro výrobce krmiva pro kočky a luxusní kosmetiky určitě. Je to ale to, co si ženy od sexuální revoluce slibovaly? Louise Perryová vydala v roce 2022 knihu Proti sexuální revoluci: Nový průvodce sexem pro 21.století. Perryová je 31letá britská novinářka a – jak o sobě tvrdí – hrdá feministka, která většinu svého produktivního života strávila pomocí ženám, jež se staly obětí sexuálního zneužívání a vykořisťování. Perryová se zamýšlí nad tím, co ženám sexuální revoluce od šedesátých let přinesla, a přichází s tezí, že ženy byly podvedeny. Více v textu Bianky Bellové.
„Podcast je chráněná dílna. Nejsvobodnější prostor v médiích“. Podcast je zvukový záznam umístěný na internet a zároveň je to magické slovo dneška. Pro stále víc lidí je to nejoblíbenější a nejvyhledávanější mediální žánr, který u mnohých už pomalu vytlačil tzv. tradiční média, o těch tištěných ani nemluvě. V čem je přitažlivost podcastu, co je za jeho úspěchem, proč se mu tak daří – a jaké sklony člověka uspokojuje, o tom jsme vedli naši debatu, nyní již v paralelní podcastové podobě, tedy audio i video. Účastnili se jí podcasterky Zuzana Fuksová a Lenka Kabrhelová, podcaster Jindřich Šídlo a mediální odborníci Martin Charvát a Ondřej Aust.
Neoliberální přístup Západu k Číně prohrál. Teď se hraje další kolo. Počátkem září byla evropská i naše média plná zpráv o tom, jak mnichovskému autosalonu letos dominovaly čínské automobilky. Čínská elektroauta vtrhla do Evropy jako přívalový déšť – jejich podíl na trhu stoupl z půl procenta v roce 2019 na dnešních osm procent. A to je teprve začátek. Více v textu Martina Weisse.
Nové číslo Týdeníku Echo můžete číst již nyní elektronicky. Od čtvrtka je pak k dostání i v prodejnách tisku. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.