Ústavní soud vyhověl stížnosti v kauze prodeje firem ČEZu. Nekonečný ping-pong, říká Shenar
ROZHODNUTÍ ÚS
Kauzu daňových úniků bývalého předsedy představenstva společnosti Amun.Re podnikatele Martina Shenara i počtvrté projedná stejný senát Městského soudu v Praze, který jej ve věci už třikrát zprostil obvinění. Ústavní soud vyhověl ústavní stížnosti Shenara a zrušil část rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, který rozhodnutí potřetí zrušil a kauzu přidělil jinému senátu městského soudu. Podle rozhodnutí ÚS ke změně senátu ale nebyl důvod a vrchní soud porušil právo Shenara na soudní ochranu a zákonného soudce. Shenar pro Echo24 popsal celý proces jako nekonečný soudní ping-pong.
Soudce zpravodaj Vojtěch Šimíček v odůvodnění uvedl, že odvolací soud by měl nařizovat změnu senátu u soudu prvního stupně pouze ve výjimečných případech. „Tento postup lze považovat za opodstatněný v případě, že soud prvního stupně nerespektoval závazný právní názor nebo pokyny odvolacího soudu. Městský soud se ale s výtkami i připomínkami vrchního soudu vypořádal svědomitě,“ uvedl Šimíček. Doplnil, že rozhodnutí o přidělení věci jinému senátu bylo ze strany vrchního soudu nedostatečně odůvodněné.
ÚS tedy zrušil část rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, která nařizuje projednání věci jiným senátem Městského soudu v Praze.
Někdejší předseda představenstva společnosti Amun.Re Martin Shenar je obžalovaný z daňového úniku za desítky milionů korun při prodeji tří společností firmě ČEZ. Byl třikrát zproštěn. Vrchní soud v Praze ovšem opakovaně rozhodnutí zrušil a nakonec kauzu přidělil jinému senátu Městského soudu v Praze.
Shenar pro Echo24 řekl, že cítí úlevu a zadostiučinění, ale rozhodnutí teprve před chvílí dostal písemně, ještě ho proto nekonzultoval se svými právními zástupci a věc samozřejmě ještě není ukončena. „Nyní se můj případ bizarně vrátí po čtvrté ke stejnému senátu prvoinstančního soudu, který mě už třikrát zprostil. Pro mě je od začátku na celém procesu nepochopitelné, že se státní zástupkyně stále dokola na místě odvolává a odvolací soud případ stále vrací,“ uvedl Shenar s tím, že poprvé to ještě dávalo smysl, protože odvolací soud chtěl, aby prvoinstanční senát dovyslechl některé svědky, což soud udělal.
„Ale to druhé a třetí kolo už bylo takové, že odvolací soud jen vytýkal prvoinstančnímu soudu, jak by měl myslet, jak by měl soudit,“ míní Shenar s tím, že odvolací soud posuzoval důkazy, které ani sám neprováděl, což nemá dělat. Když byl Shenar i napotřetí obžaloby zproštěn, odejmul odvolací soud věc rozhodujícímu senátu a přikázal ji jinému soudci. Proti tomuto rozhodnutí podal Shenar ústavní stížnost a uspěl.
„Ústavní soud mi dal za pravdu v tom, že odvolací soud nepřípustně zasahuje do rozhodování soudu prvního stupně a v podstatě mu nařizuje, aby mě odsoudil. Když mě nalézací soud třikrát zprostil a bylo jasné, že si za svým rozhodnutím stojí, tak mu kauzu sebrali. To je zásah do práva na zákonného soudce. Jsem strašně rád, že to Ústavní soud viděl a jsem příjemně překvapen, jak podrobně se mým případem zabýval,“ řekl redakci Shenar.
Nekonečné odvolávání státního zastupitelství
Dle Shenara rozhodnutí ÚS jednoznačně ukazuje na zaujatost členů senátu odvolacího soudu, na kterou také již v minulosti poukazoval. „Ten můj případ opravdu není složitý, je naopak velmi jednoduchý, vystupuje v něm velmi málo svědků, nejsou tam žádní odborní znalci, žádné odposlechy, žádné spory o to, co se stalo vyjma data podpisu smluv. Jde o takový technický případ, který řeší, jestli byly smlouvy podepsány v roce 2007 nebo 2009,“ uvedl Shenar.
Shenar podle obžaloby koupil v roce 2009 stoprocentní podíly ve třech společnostech zabývajících se pronájmem a provozem nemovitostí. Firmy s projekty solárních elektráren na Českolipsku přejmenoval na eEnergy Ralsko, eEnergy Hodonín a eEnergy Ralsko-Kuřívody. Koncem téhož roku je za 515 milionů korun prodal firmě ČEZ, která zaplatila v několika splátkách v následujících dvou letech. Shenar ale nezaplatil daň z příjmu, podle obžaloby tím způsobil škodu 76 milionů korun.
Podnikatel se hájí právě tím, že společnosti nakoupil už v roce 2007, a to právě proto, aby při jejich prodeji nemusel platit daně. Do konce roku 2007 totiž platil mírnější zákon, který dovoloval osvobodit akcie od daní, pokud mezi dobou jejich nabytí a prodejem uplynulo alespoň šest měsíců. Městský soud v Praze, konkrétně senát předsedy Tomeho Frankiče, opakovaně dospěl k závěru, že se trestný čin nepodařilo prokázat a že svědci a většina důkazů potvrdili verzi obhajoby, případně ji alespoň nevyvrátili.
Shenar pro Echo24 dodal, že nepovažuje za vhodný ani postup státního zastupitelství, které se „za každou cenu vždy odvolává“. „Chápu, když se vždy odvolává obviněný, pokud mu hrozí něco vážného a má na to, aby platil advokáty, tak prostě proč by si nedal další kolečko. Ale v mém případě to stále dokola dělá státní moc, která by měla být usebraná, měla by si být vědoma své síly a měla by se tedy jaksi spoléhat na jinou složku systému spravedlnosti, kterou představuje soud. A odvolávat se pořád dokola proti soudnímu rozhodnutí, i když nejsou přímé důkazy a všichni svědci vypovídali v můj prospěch, to zkrátka není v pořádku. Proč státní zastupitelství soud třikrát odmítlo respektovat?“ pokládá si Shenar otázku.
Podle něj lze očekávat, že první instance rozhodne počtvrté stejně. „A státní zastupitelství se znovu odvolá. A počtvrté bude můj případ u odvolacího senátu, který bude znovu tvrdit, že není proti mě zaujatý a znovu případ vrátí na páté projednání. A nevím, kolik těch koleček pak bude, jestli to bude nekonečný ping-pong za peníze daňových poplatníků,“ dodal Shenar s tím, že nechápe, jak může případ, jako je ten jeho, trvat už šest let.