Huť Liberty je v insolvenci, zaměstnanci mohou začít žádat o výplatu mezd
ZADLUŽENÁ LIBERTY
Těžce zadlužená huť Liberty Ostrava na sebe podala investiční návrh. Podnik je podle informací v Insolvenčním rejstříku v platební neschopnosti a jeho závazky po lhůtě splatnosti, které není schopen plnit, převyšují pět miliard korun. Soud insolvenční řízení zahájil. Ve středu firma oznámila, že asi nevyplatí ani mzdy a hledá kupce. Zájem investorů o podnik zřejmě je, s jedním českým je v kontaktu vláda, oznámil ve středu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Zaměstnanci firmy mohou od pondělí žádat úřad práce o výplatu nevyplacené mzdy, uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Zástupce regionu a města vývoj situace nepřekvapil. Třeba Moravskoslezský kraj ale podle hejtmana Josefa Bělici (ANO) nemá možnosti, jak zaměstnancům huti pomoci. Pro region i Ostravu ale považuje za prioritu, aby se podnik neprodával po částech a aby i při případném ukončení provozu zůstalo území scelené a nejlépe v rukou státu. Bylo by ho totiž možné využít jako rozvojovou lokalitu, uvedl Bělica.
Ostravský primátor Jan Dohnal (Spolu) se domnívá, že pro zaměstnance je v regionu možné najít uplatnění na trhu práce. „Na trhu práce je míst relativně dostatek, takže drtivá většina lidí, pokud bude chtít, si práci najde, ale bude to logisticky složité. Procesy útlumu různých provozů už jsme si několikrát prošli,“ podotkl Dohnal. Opak si myslí Bělica, podle kterého bude pro lidi z huti složité najít uplatnění.
„Ti lidé jsou kvalifikovaní v hutnictví a obávám se, že Moravskoslezský kraj není schopen tyto lidi absorbovat bez toho, aniž by jim klesla životní úroveň a museli do nekvalifikovaných profesí,“ uvedl s tím, že doufá, že někdo podnik zachrání.
Jurečka už ve středu po jednání vlády avizoval, že úřad práce je v případě vyhlášení a zapsání insolvence hutě připraven ihned zahájit evidenci uchazečů o zaměstnání. Dnes v České televizi připustil, že to pro pracovníky ÚP nebude jednoduché, ale úřad kapacity ostravské pobočky posílí. Zaměstnanci Liberty podle něj mohou o náhradu nevyplacené mzdy zažádat den po výplatním termínu, který v huti připadá na tento pátek. Pracovníci úřadu práce se budou snažit žádosti zpracovat do několika dnů, doplnil.
Insolvenční řízení s hutí zahájil Krajský soud v Ostravě. Liberty v insolvenčním návrhu uvedla, že má téměř 5000 zaměstnanců. Převážná část z nich je od prosince doma. Před věřiteli dosud firmu chránilo moratorium vyhlášené soudem a huť chystala preventivní restrukturalizaci. Ve středu ale Liberty oznámila, že od ní ustupuje, požádá soud o reorganizaci podle insolvenčního zákona a zahajuje kroky směřující k prodeji ostravských provozů.
Stanjura po středečním oznámení firmy uvedl, že stát bude přes úřady práce vyplácet zaměstnancům firmy tři měsíce jejich mzdu. Současně oznámil, že koaliční kabinet Petra Fialy (ODS) je v kontaktu s významným českým investorem, který vstup do Liberty zvažuje. Konkrétní ale nebyl, detaily chce veřejnit v příštích dnech či týdnech podle toho, jak se bude vyvíjet insolvenční řízení.
„Víme jako zástupci vlády, že jsou tady zájemci z řad i významných českých podnikatelských subjektů, kteří by chtěli do Liberty majetkově vstoupit a mají zájem o to, aby lidé v Liberty zůstali a aby ta výroba tam následně mohla být obnovena. Nebylo na místě, aby lidé masivně odcházeli a dávali výpovědi,“ doplnil k tomu dnes Jurečka.
Ostravská huť patří od roku 2019 Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty. Už delší dobu má potíže platit závazky a od prosince, kdy jí firma Tameh Czech zastavila dodávky energií, většina jejích provozů stojí. Převážná část zaměstnanců je od té doby doma. Před věřiteli, kterých je okolo 1300, chrání huť moratorium vyhlášené soudem. Liberty už dříve uvedla, že ke konci února eviduje celkové závazky zhruba za 16,4 miliardy korun.