Schránka se vzorky z planetky Bennu úspěšně přistála v poušti v USA
SONDA
Schránka se vzorky prachu a hornin, které americká sonda OSIRIS-REx nabrala v roce 2020 na planetce Bennu, dnes po sedmileté misi úspěšně přistála na Zemi, ukázal přímý přenos amerického Úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Je to poprvé, co se Spojeným státům podařilo na cizí planetce sesbírat materiál a dopravit ho zpět na Zemi ke zkoumání.
Schránku se vzorky vypustila sonda OSIRIS-REx z oběžné dráhy. V 8:52 místního času (16:52 SELČ), tři minuty před původně plánovaným přistáním, dosedla do vytyčené oblasti v poušti amerického státu Utah.
Vzorky budou v pondělí převezeny do nové laboratoře v Johnsonově vesmírném středisku NASA v Houstonu. V tomto komplexu jsou již umístěny stovky kilogramů měsíčních hornin, které před více než půlstoletím nasbírali astronauti z programu Apollo, napsala agentura AP.
Mise NASA umožní vědcům zjistit, z jakých látek se planetka Bennu skládá, je ale i pohledem do hluboké minulosti z počátků Sluneční soustavy, který se zachoval ve vesmírném vakuu.
Sonda OSIRIS-REx odstartovala z mysu Canaveral na Floridě v roce 2016. Před třemi lety pak předvedla několikahodinový velkolepý manévr, při kterém sestoupila z oběžné dráhy planetky Bennu a pomocí robotické paže sesbírala z povrchu planety výzkumný materiál.
Sonda se mezitím vydala na novou misi k planetce Apophis, která podle propočtů proletí okolo Země v roce 2029 ve vzdálenosti 32.000 kilometrů. Tato mise ponese název OSIRIS-APEX.