Schválení sporné reformy dotací na OZE se komplikuje, Česku hrozí miliardová pokuta
PŘÍSPĚVKY NA OZE
Sněmovna nestihla v pátek závěrečné schvalování energetické novely, která by po poslaneckých úpravách mohla omezit peníze ze státního rozpočtu vyplácené na podporované zdroje energie. Podle expertů hrozí Česku nejen arbitráže, ale také miliardová pokuta od Evropské komise. Česko je poslední stát, který novelu nepřijal.
Návrhy na snížení podpory pro obnovitelné zdroje energie vyvolávají nesouhlas zástupců průmyslu i provozovatelů fotovoltaik. Tři zahraniční investoři už kvůli tomu chystají proti Česku žaloby. Před osekáním podpory varuje i opoziční hnutí ANO, obává se možných budoucích arbitráží.
Podle ředitele Asociace pro akumulaci energii AKU-BAT Jana Fouska je třeba mít na paměti dopady dalšího odložení schválení novely. Kvůli dalším průtahům hrozí České republice miliardové pokuty ze strany Evropské komise.
ECHO PORADA: Nový populismus Petra Fialy! Platy jako v Německu za čtyři roky?
„Současný stav projednávání Lex OZE III je zcela alarmující. Původním smyslem této novely energetického zákona bylo konečně po letech legislativně zakotvit akumulaci energie a zavést agregaci flexibility, což jsou klíčové prvky pro modernizaci naší energetiky. Místo toho se z projednávání stal předvolební boj vlády za ‚lepší‘ rozpočet,“ řekl v komentáři zaslaném redakci Fousek.
„Bohužel, kvůli naprosto nesmyslným pozměňovacím návrhům ministra financí Zbyňka Stanjury se z této novely stal nástroj namířený proti majitelům solárních elektráren s cílem snížit provozní podporu pro obnovitelné zdroje. Tyto pozměňovací návrhy společně se zhruba 50 dalšími zcela odchýlily současnou debatu a původní záměr zákona. Ta spočívala v transpozici evropské legislativy, kterou mělo Česko implementovat již před čtyřmi lety. Jsme poslední unijní zemí, která tak stále neučinila,“ uvedl Fousek s tím, že za zpoždění přijetí této novely České republice vážně hrozí miliardové pokuty od Evropské komise, která nás již několikrát varovala před důsledky dalšího zpoždění.
„V ohrožení je kvůli tomu také čerpání finančních prostředků z Národního plánu obnovy, pokud novela nebude schválena do konce letošního roku,“ řekl expert.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Hřib by zrušil ministerstvo školství. „Lepší než kdyby ho Piráti digitalizovali,“ zní z koalice
Tato novela měl být ‚kumulačním‘ zákonem, na který dlouhodobě čekají stovky investorů s již připravenými projekty. Stejně tak i státní energetické instituce jako ČEPS a ERÚ, či distribuční společnosti, kterým podle Fouska chybí právní rámec pro připojování moderních zdrojů v energetice. „Abychom zajistili obnovitelným zdrojům stabilnější výrobu a pomocí flexibility a akumulace učinili další nutný krok k modernizaci energetiky, potřebujeme v první řadě platnou legislativu. Místo toho se veškeré přípravy jak po technické stránce, tak i úpravy dotačních titulů zpožďují kvůli dalším průtahům projednání. Je to smutná zpráva pro českou energetiku,“ řekl Fousek.
Vládou navrhované snížení dotací by podle solárníků vedly ke zrušení až dvou gigawattů (GW) stávajících fotovoltaických elektráren (FVE) a zároveň by ohrozily výstavbu dalších zařízení. Veřejné rozpočty by tím přišly do roku 2030 o výnosy za zhruba 141 miliard Kč. Problémy by se navíc mohly přesunout i do dalších oborů včetně bankovního sektoru. Vyplývá to ze studie společnosti Deloitte, kterou zveřejnila Solární asociace. Ministerstvo financí upozornilo, že chystané změny v podpoře neznamenají její úplné zrušení. Cílem úprav je podle úřadu zabránit tzv. překompenzaci části provozovatelů.