Rusko popřelo, že by chtělo změnit námořní hranici s Finskem a Litvou
HRANICE RUSKÉ FEDERACE
Ruské ministerstvo obrany navrhlo revizi hranic ruských teritoriálních vod v Baltském moři, informovala dnes agentura Reuters s odvoláním na ruský návrh vládního nařízení. Finsko se proti tomuto kroku ohradilo. Litva, které se podle portálu The Moscow Times návrh na rozšíření ruských teritoriálních vod také dotýká, označila ruské počínání za "provokaci" a předvolala si zástupce Ruské federace ve Vilniusu k podání vysvětlení, napsal server Delfi o prohlášení litevské diplomacie. Rusko však následně prostřednictvím tiskových agentur uvedlo, že nemá v úmyslu hranice ruských teritoriálních vod v Baltu změnit.
"Nebyl a není žádný záměr měnit na Baltu šíři teritoriálních vod, ekonomické zóny či kontinentálního šelfu u pobřeží," citovala státní agentura TASS nejmenovaný "vojensko-diplomatický zdroj", který hovořil s novináři. Stejné vyjádření zveřejnila agentura Interfax.
List The Moscow Times napsal, že podle návrhu usnesení ruské vlády zveřejněného na portálu právních aktů se ruské úřady rozhodly rozšířit teritoriální vody země v Baltském moři u státní hranice s Litvou a Finskem. Na základě dokumentu připraveného ministerstvem obrany hodlá Rusko vyhlásit část vod na východě Finského zálivu a také u měst Baltijsk a Zelenogradsk v Kaliningradské oblasti za své vnitřní mořské vody.
Za tímto účelem chce Rusko změnit zeměpisné souřadnice bodů určujících polohu základních linií, od kterých se bude měřit rozsah teritoriálních vod Ruské federace, jakož i přilehlé zóny u pobřeží a ostrovů.
Stávající geografické souřadnice, stanovené sovětskou vládou v roce 1985, "ne zcela odpovídají současné geografické situaci", tvrdí autoři návrhu. Body byly podle nich zaznamenávány za pomoci námořních navigačních map vycházejících z prací z poloviny 20. století, což "neumožňuje určit vnější hranici vnitřních mořských vod" Ruské federace, tvrdí se v dokumentu. Ministerstvo obrany navrhuje prohlásit 40 let staré usnesení sovětské vlády za částečně "neplatné", v části týkající se Baltu, napsaly The Moscow Times.
Agentura Reuters poznamenala, že z návrhu nebylo hned jasné, proč je potřeba hranici upravit a zda proběhly nějaké konzultace s ostatními státy u Baltského moře.
Finská ministryně zahraničí Elina Valtonenová uvedla, že Rusko by mělo dodržovat úmluvu OSN o mořském právu. Uvedla také, že Helsinky se hodlají domáhat objasnění od Moskvy diplomatickou cestou.
"Takové počínání Ruské federace hodnotíme jako záměrnou a účelovou provokaci s cílem zastrašit sousední země a jejich společnosti. Je to další důkaz toho, že agresivní a revizionistická politika Ruska ohrožuje bezpečnost jeho sousedů a celé Evropy," uvedlo litevské ministerstvo zahraničí podle Delfi. Vyzvalo Moskvu, aby respektovala a dodržovala obecné principy a normy mezinárodního práva a mezinárodní a bilaterální dohody o nenarušitelnosti hranic.
The Moscow Times poznamenaly, že návrh na revizi hranice byl předložen k veřejné debatě prakticky současně se zahájením cvičení s taktickými jadernými zbraněmi, jehož cílem je podle ruského ministerstva obrany odpovědět "na provokativní prohlášení a hrozby západních představitelů".