Nenasytná touha po hubnutí. V Česku už se objevil ilegální prodej přípravků pro diabetiky
NEBEZPEČNÉ PADĚLKY
Lidé touží snadno shodit kila a jsou kvůli tomu ochotní skousnout i potenciální nebezpečí. Evropa po vlně „šílenství“ s vykupováním populárních přípravků pro diabetiky začala více omezovat jejich širší dostupnost, na místo lékáren se tak postavil černý trh. A jak deníku Echo24 potvrdil Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL), Česko není výjimkou. Evropu proto zaplavují potenciálně nebezpečné a injekčně podávané přípravky, které lidem slibují zázračné zhubnutí.
Masivní poptávka po lécích, jako je Ozempic či Wegovy, měla své následky i v Česku, na jaře ministerstvo zdravotnictví muselo dočasně zakázat předepisování Ozempicu v jiných indikacích, než je lék schválený, tedy pro léčbu cukrovky. Docházelo totiž k výpadkům. Před možnými i vážnými důsledky pro diabetiky tehdy varovali i odborníci.
Lék určený původně pro diabetiky si totiž poněkud překvapivě získal světovou popularitu i v jiné disciplíně. Objev účinků Ozempiku na „shazování kil“ vedl přes sociální sítě a známé osobnosti k masovému nárůstu poptávky, který se navíc spojil s výpadky ve výrobě a dodavatelských řetězcích. Větší restrikce vůči léku v Evropě pak vedly nevyhnutelně k nárůstu černého trhu, jak informoval server Politico.
S těmito léky se kšeftuje i v Česku. Státní ústav pro kontrolu léčiv se setkal s pěti případy nezákonné distribuce Ozempicu. „A to v rámci prodeje na černém trhu,“ uvedla pro deník Echo24 mluvčí SÚKL Klára Brunclíková. Během posledních dvou let však při kontrolách SÚKL nenarazil na žádný případ padělaných přípravků v rámci legální distribuce. To potvrzují i celníci. „Celní správa ČR nemá ve své databázi žádný případ zadržení tohoto zboží,“ uvedla pro deník Echo24 mluvčí Hana Prudičová.
Podle serveru Politico za prvních sedm měsíců letošního roku zachytily úřady jen v Irsku pětinásobný nárůst nelegálního importu účinné látky semaglutid, která stojí za účinkem zmiňovaných přípravků, oproti celému roku 2022. Ve Francii se pak objevují také případy padělaných lékařských receptů či ilegálního prodeje bez receptu.
Ten často probíhá online a zatímco někteří zájemci se podle serveru mohou i tak dostat k originálnímu, pravděpodobně přeprodanému přípravku, v horším případě se pak ale dostanou k přípravkům na škále od nekvalitně vyrobených padělků po aplikační injekce naplněné naprosto čímkoliv, co bylo „po ruce“. Situací už se zabývá i evropská policejní agentura Europol.
Na internetu lze najít celou řadu stránek, které nabízejí semaglutid za částky ve stovkách eur za týdenní dávku. Dokonce se objevují i návody, jak si vyrobit kýžené léky doma „na koleni“. A nakonec eshopy prodávající údajně Ozempic bez lékařského předpisu lze najít i v češtině, jeden z nich například slibuje zaslání léku z několika jiných evropských států v závislosti na tom, co je zrovna dostupné. Cena se pohybuje podle objemu od 190 do 480 euro (tedy zhruba od 4,5 tisíce Kč do téměř 12 tisíc). Podobné případy jsou pak popsané například i v sousedním Slovensku.
Ozempic či Wegovy, což je v Evropě zatím jen v některých státech schválený přípravek mířící právě na obézní pacienty, patří k třídě léků známých jako inkretiny. Jsou navrženy tak, aby pomohly regulovat hladinu cukru v krvi, zpomalily vyprazdňování žaludku a snížily chuť k jídlu. U uživatelů semaglutidu se mohou vyskytovat i nežádoucí účinky, z počátku léčby se podle odborníků u části pacientů objevuje nevolnost či vzácněji i zvracení, případně průjmy či bušení srdce. Co je však varující zejména vzhledem k bujícímu prodeji „bez receptu“, existují onemocnění, po jejichž prodělání je třeba podle odborníků užívání například Ozempicu dobře zvážit.