Putin vyhlásil hon na špiony a zrádce. „Prověř kamaráda,“ hlásají billboardy v Rusku
OBAVY VLADIMIRA PUTINA
Ruský prezident Vladimir Putin se porozhlíží po špionech a sabotérech ve „vlastních řadách“. A není sám, v Rusku se údajně objevují dokonce i na billboardech výzvy k hledání tajných agentů schovaných mezi ruskými občany. Podle Putina musí ruské tajné služby prokázat naprostou připravenost a koncentrovat síly na ukončení aktivity zahraničních služeb.
Situace na okupovaném území Ukrajiny je podle ruského prezidenta Vladimira Putina mimořádně složitá. Problémy však zjevně vidí i na skutečně ruském území. Ve videoprojevu ke dni bezpečnostních služeb totiž také vyzval k „honu“ na špiony. Zaměstnanci bezpečnostních služeb podle něj musí potlačit operace zahraničních agentů a také spěšně vyhledat „zrádce, špiony a sabotéry“. „Je nutné tvrdě potlačit aktivity zahraničních speciálních služeb,“ cituje ruského vůdce agentura TASS.
Mezi prioritami pak podle agentury jmenoval, zejména v případě FSB, boj proti terorismu. „Máte rozsáhlé zkušenosti s bojem proti terorismu, je proto nezbytné zvýšit úsilí k prevenci teroristických útoků na systémové úrovni,“ cituje dále Vladimira Putina agentura TASS.
Zaměstnanci bezpečnostních služeb, mezi které patří tajná služba FSB, zahraniční rozvědka SVR a organizace FSO, která zajišťuje prezidentovu ochranu, 20. prosince v Rusku každoročně slaví profesní svátek. Britská BBC připomíná, že v podobném projevu minulý rok, před vpádem na Ukrajinu, Putin za problém považoval také protesty mladých lidí proti svému režimu a „protistátní aktivity“.
Vladimir Putin však zřejmě nepatří k jediným ruským činitelům, kteří mají obavy z působení špionů na ruském území. V průběhu války už přitom došlo k incidentům, které minimálně Rusové připisují zejména ukrajinským tajným službám, jako byl například srpnový bombový útok, při kterém zahynula dcera ultranacionalistického ruského ideologa Alexandra Dugina, případně i dosud ne zcela objasněný výbuch části Kerčského mostu vedoucího na Krym.
K výzvám na hledání špehů, dokonce mezi přáteli, tak mají vyzývat například i billboardy v Irkutsku, daleko v ruském vnitrozemí. „Test pro špiona: prověř kamaráda jedním slovem!“ stojí na billboardech zachycených na snímcích na sociální síti Telegram. QR kód má pak zájemce zavést na příspěvek dobročinné organizace, která vznikla z iniciativy gubernátora oblasti Igora Kobzeva.
Ten vysvětluje, jak „oplatit“ Ukrajincům trik, který začali uplatňovat už v létě na Ukrajině. Jak tehdy reportovala média, kamenem úrazu měl být pro Rusy název tradičního chlebu, tedy správná výslovnost výrazu „paljanycja“. Rusové se tak nyní podle příspěvku mohou na oplátku dopátrat ukrajinských špehů díky tomu, že neumí správně vyslovit zeměpisné názvy Syktyvkar a Baškortostan.
1/ An organisation founded by the governor of Russia‘s Irkutsk region is urging citizens to root out Ukrainian spies by asking people to pronounce certain Russian placenames, on the assumption that only Russians can say them properly. ⬇️ pic.twitter.com/Z7m0GQ6ssp
— ChrisO_wiki (@ChrisO_wiki) December 19, 2022
V příspěvku se také připomíná, že historie rozpoznání svých od cizích na základě jemných rozdílů ve výslovnosti sahá až do biblických dob. Kniha soudců popisuje, jak Gileád dobyl na Efraimovi brody přes Jordán. Když se chtěli uprchlíci dostat na druhou stranu, gileádští chtěli, aby vyslovili „šibolet“. Pokud vyslovil „sibolet“, gileádští ho zabili. A tak u Jordánu zahynulo 42 000 efraimských.
Od vypuknutí války proti Ukrajině postihla Rusko série požárů a výbuchů v muničních skladech, skladech paliv, vojenských základnách i dalších zařízeních. Podobné události se pravidelně dějí také na okupovaných ukrajinských územích, které se Moskva pokusila připojit k Rusku. V prvním čtení tak v minulém týdnu ruští poslanci schválili návrh zákona, podle kterého bude za napomáhání sabotáži hrozit doživotní vězení, oznámila ruská média.
Předloha navrhuje zavést trestní odpovědnost za napomáhání sabotážním aktivitám, zapojení do nich, vyzývání k diverzím a navádění k financování sabotážních činů. Trestně postižitelný bude také výcvik k záškodnictví a vytváření zločineckých společenství pro páchání sabotáže. Předseda dumy Vjačeslav Volodin prohlásil, že od vpádu na Ukrajinu – Moskva invazi nazývá „speciální vojenskou operací“ – přijímá Rusko uprchlíky a zůstává otevřeno cizincům, a proto je přijetí novely trestního zákona „zásadně důležitý krok, nezbytný pro obranu země“.