„Ta, jejíž jméno nesmíme vyslovit.“ Muzeum odstranilo Rowlingovou z výstavy o Harry Potterovi
HON NA ROWLINGOVOU
Autorka knižní ságy Harry Potter J. K. Rowlingová byla kvůli svým „kontroverzním názorům“ odstraněna z výstavy o čarodějnickém učni v Muzeu popkultury v Seattlu. Nikde na výstavě o Harry Potterovi nefiguruje jméno britské spisovatelky kvůli jejím „transfobním názorům a nenávistným komentářům.“ O odstranění Rowlingové se zasadil především projektový manažer muzea, „bývalý potterovský fanatik“ a transexuál Chris Moore, píše magazín Collider. „Ve světě Harryho Pottera je jistá chladná, bezcitná, radost sající entita a tentokrát to ve skutečnosti není mozkomor,“ uvedl Moore a spisovatelku označil za „Tu, jejíž jméno nesmíme vyslovit.“
Nenávistné a rozdělující názory J. K. Rowlingové, která napsala bradavickou ságu Harry Potter, kouzelnické pokračování Fantastická zvířata nebo detektivní sérii s detektivem Cormoranem Strikem, jsou až příliš hlasité. „Tato osoba je příliš hlasitá, než aby byla ignorována,“ uvedl transexuální Moore, který používá zájmena on/oni. Transfobní názory a nenávistné komentáře spisovatelky vyvolaly velkou nevoli u fanoušků kouzelnické franšízy. Sama Rowlingová se potkala s odporem ať už z řad čtenářů, tak z řad hlavních představitelů z filmové série o Harry Potterovi.
„Ne všichni z filmové série Harry Potter si myslí totéž, co J. K. Rowlingová,“ prohlásil představitel „chlapce, který přežil“ Daniel Radcliffe už dříve. Herec má největší obavy o mladé trans a queer fanoušky kouzelnické série, které zranila slova britské spisovatelky J. K. Rowlingové z roku 2020. Autorka knižní fantasy série byla označena za transfobní poté, co zkritizovala genderově korektní pojem „lidé, kteří menstruují“. Radcliffe v rozhovoru pro IndieWire vysvětlil, proč se postavil proti slavné autorce, které vděčí za hollywoodskou kariéru a zastal se LGBT komunity. Více jsme o tom v deníku Echo24 psali zde.
Harry Potter author J.K. Rowling has been cancelled by the Museum of Pop Culture in Seattle for believing biological sex is real. https://t.co/D4ofrH78Ze
— The Daily Sceptic (@LD_Sceptics) August 5, 2023
„Smrt dítěte se mě vždy dotkla. U dcery jsem věřil, že zápas bude delší“
ROZHOVOR S PROF. KOUTECKÝM
Moore dále spisovatelku kritizuje za její „podporu antisemitských tvůrců, rasové stereotypy, které používala při vytváření postav, neuvěřitelně bílý kouzelnický svět, fat shaming, nedostatek zastoupení LGBT postav, apod.“ a za celou řadu jejich tweetů, veřejných vyjádření a komentářů ohledně translidí a genderu. Moore o sobě píše jako o „bývalém fanatikovi“ do Harryho Pottera a řekl, že rozumí bývalým fanouškům „chlapce, který přežil.“
„Mnozí z nás buď předstírají, že Rowlingová neexistuje, když mluvíme o svých oblíbených postavách, nebo nemluvíme o sérii jako o celku,“ doplnil Moore s tím, že prozatím muzejní kurátoři nechali odstranit jakýkoliv artefakt připomínající osobu a jméno Rowlingové „aby snížili dopad jejích výroků.“ „Není to dokonalé řešení, ale zatím to je to jediné, co jsme schopní v tak krátkodobém horizontu udělat a zároveň určovat dlouhodobé postupy,“ doplnil Moore.
„Vaculík mi dal ránu do zad a nikdy se neomluvil. Havlův typ jsem nebyla“
ROZHOVOR S DAŇOU HORÁKOVOU
Jméno J. K. Rowlingové tudíž není nikde na výstavě uvedeno. „Ve stále více rozděleném světě může popkultura spojovat, inspirovat a podněcovat důležité rozhovory. Vzdělávání a kreativní vyjádření jsou srdcem našeho poslání a v našem závazku k rozmanitosti, rovnosti, začlenění a dostupnosti se snažíme pozvednout ty, kteří jsou vynecháni z mainstreamové popkulturní debaty – a to především díky zesílení hlasů a příběhů, které nejsou vždy vidět na zdech muzea,“ uvádí Muzeum popkultury podle deníku New York Post.