Čapí hnízdo: Soudci Šottovi ve čtvrtek vyprší lhůta. Šaroch se musí odvolat během pár dnů
AFÉRA ČAPÍ HNÍZDO
Po třech měsících čekání se znovu dává do pohybu kauza Čapí hnízdo. Soudce Jan Šott totiž podle informace deníku Echo24 dosud nepožádal o prodloužení lhůty, do kdy musí dokončit písemnou verzi rozsudku, jímž v lednu nepravomocně osvobodil expremiéra Andreje Babiše. Lhůta přitom vyprší už tento týden ve čtvrtek. Rozsudek pak dostane na stůl státní zástupce Jaroslav Šaroch, který musí během několika málo dnů rozhodnout, jestli se proti rozsudku odvolá.
Že čtvrteční lhůta stále platí, sdělil redakci mluvčí Městského soudu v Praze Adam Wenig. Právě tam se totiž Čapí hnízdo projednávalo. „Lhůta běží do čtvrtka 6. dubna. Odůvodnění zatím vypracované není a pokud pan předseda senátu nepožádá o prodloužení, mělo by ve čtvrtek odejít. Zatím nepožádal, takže předpokládám, že vše proběhne dle plánu,“ uvedl Wenig.
Soudce Šott oznámil osvobozující rozsudek pro Andreje Babiše a jeho bývalou poradkyni Janu Nagyovou letos 9. ledna. Žalobce Šaroch si podobně jako právní zástupci šéfa hnutí ANO ponechal lhůtu pro odvolání. A ta se už významně přiblížila, protože rozhodnutí musí být rychlé.
Po vyhotovení zamíří rozsudek na Městské státní zastupitelství v Praze. „Po doručení dojde k jeho administrativnímu zpracování (podle doby doručení a aktuálního vytížení příslušných oddělení se jedná o otázku několika hodin, či dne). Následně bude písemné vyhotovení rozsudku předloženo dozorovému státnímu zástupci, který se s jeho obsahem seznámí a rozhodne, zda ve věci podá odvolání, či se se závěry soudu ztotožní. Podle zákona musí být odvolání podáno ve lhůtě osmi dnů od doručení opisu (písemného vyhotovení) rozsudku,“ vysvětluje pro Echo24 mluvčí státního uastupitůlstv Aleš Cimbala.
Šaroch tak bude mít od čtvrtka asi týden na to, aby podal případné odvolání. Podle Cimbaly stačí, když se odvolá takzvaně blanketní formou, která je až posléze doplněna o odůvodnění.
Měsíce čekání
Čekání na rozhodnutí státního zástupce prodlužovala složitost kauzy Čapí hnízdo. Sám soudce Šott předtím avizoval, že odůvodnění rozsudku i jeho přepis můžou trvat, protože spis k případu měl asi 35 tisíc stran.
„V takto složitých věcech se běžně na rozsudek soudu čeká měsíce, v extrémním případě rok. Neříkám, že by to tak mělo být, neříkám, že by to mělo být považováno za normu, ale momentálně to tak prostě je,“ komentoval už dříve čekací lhůty právník Tomáš Sokol.
„V tomto případě si myslím, že pokud není pan soudce nějak výkonnější, bude rozsudek za tři čtyři měsíce (...) Teď se bude čekat na odůvodnění odvolání, pak se to patrně pošle k vrchnímu soudu. Nedivil bych se, kdyby to odvolací soud nestihl projednat letos, pod tlakem veřejnosti to stihne možná tak v listopadu,“ doplnil bývalý ministr vnitra.
Podle prozatím poslední zprávy ministerstva spravedlnosti je průměrná délka civilních řízení u okresních soudů loni klesla z 281 na 271 dní. Déle tam ale trvala trestní řízení – průměrně 205 dní namísto 201. Čapí hnízdo bylo u soudu necelé tři měsíce, celé trestní řízení se táhne déle. Babiš byl poprvé obviněn v roce 2017 poté, co jej sněmovna vydala k trestnímu stíhání.
50milionová dotace
Obžaloba tvrdila, že Babiš zajistil na přelomu let 2007 a 2008 vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo ze svého holdingu Agrofert a prodej akcií svým dětem a partnerce. Podle státního zástupce to udělal proto, aby farma zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Babiš byl v říjnu 2017 obviněn pro podezření z dotačního podvodu a pro poškození finančních zájmů EU. Podle soudce Šotta ale není skutek popsaný v obžalobě trestným činem.