Příměří v Gaze se odkládá. K výměně zajatců dojde nejdříve v pátek
VÁLKA V IZRAELI
Čtyřdenní příměří mezi Izraelem a palestinským radikálním hnutím Hamás, které je spojené se vzájemnou výměnou vězňů a zajatců, dnes v platnost zřejmě nevstoupí. Podle Cachiho Hanegbiho, bezpečnostního poradce izraelského premiéra Netanjahua, budou první izraelští občané, kteří mají být podle dohody o příměří osvobozeni, propuštěni nejdříve v pátek. Než se tak stane, Izrael na klid zbraní nepřistoupí.
Součástí dohody, kterou pomáhaly vyjednat Katar, Egypt a Spojené státy, je postupná výměna pěti desítek z asi 240 rukojmích držených zejména Hamásem v Pásmu Gazy za 150 Palestinců zadržovaných v izraelských věznicích. Příměří má trvat čtyři dny a je možné ho prodloužit, a to vždy o den za každých deset dalších propuštěných rukojmích. Na obou stranách mají být propuštěny hlavně ženy a nezletilí, v případě palestinských vězňů jde kromě žen o chlapce ve věku do 18 let. Mezi propuštěnými rukojmími by mělo být i několik Američanů.
Izraelská diplomacie původně očekávala, že první rukojmí získá zpět už dnes a podle egyptské státní televize měl dočasný klid zbraní mezi Izraelem a Hamásem vstoupit v platnost už v 09:00 SEČ. Poradce pro národní bezpečnost Hanegbi nicméně oznámil, že "propouštění bude zahájeno podle původní dohody mezi stranami, a to nejdříve v pátek". K odkladu neposkytl žádné vysvětlení, ve zprávě pouze uvedl, že vyjednávání o propuštění rukojmích "celou dobu pokračuje".
Izraelská veřejnoprávní televize Kan s odvoláním na oficiálního izraelského činitele uvedla, že dohoda se o 24 hodin opozdí, protože ji dosud nepodepsal Hamás a zprostředkovatelská země Katar. Tento zdroj zároveň uvedl, že panuje optimismus, že dohoda bude realizována v okamžiku podpisu.
Rukojmí by pak měli být předáni zřejmě mezinárodnímu Červenému kříži nebo Červenému půlměsíci a z Pásma Gazy by se měli dostat nejprve do Egypta. Během příměří by měly také do Pásma Gazy vjet stovky dalších kamionů s humanitární pomocí, kterých tam Izrael dosud vpustil jen asi 1400. První humanitární pomoc od 7. října se do oblasti s 2,3 milionu obyvateli dostala až 21. října. Před válkou tam přitom jezdilo na 500 kamionů s pomocí denně.
K dohodě o propuštění rukojmích vyzývali stále silněji izraelskou vládu příbuzní unesených, kteří kvůli tomu pořádali demonstrace a minulý týden šli i protestní pochod z Tel Avivu do Jeruzaléma.
Izrael po útoku Hamásu, který si vyžádal na 1200 obětí, včetně žen a dětí, zahájil bombardování Pásma Gazy, při němž podle palestinských úřadů zemřelo na 14.000 lidí, z toho dvě třetiny žen a nezletilých. Do Pásma Gazy rovněž Izrael po 7. říjnu zastavil dodávky elektřiny, vody, paliva, potravin, léků i zdravotnického materiálu. Kvůli blokádě a ostřelování přestaly v oblasti fungovat už dvě třetiny nemocnic.
O situaci v Pásmu Gazy mají dnes v Izraeli a na okupovaném Západním břehu jednat premiéři Španělska a Belgie Pedro Sánchez a Alexander de Croo. Španělsko nyní předsedá Evropské unii a Belgie od něj předsednictví převezme 1. ledna.