Chemici z Akademie věd ČR otevírají pobočku v Bostonu
ÚSPĚCH ČESKÉ VĚDY
Ústav organické chemie a biochemie Akademie věd ČR (ÚOCHB AV ČR) v pátek otevřela pobočku ve Spojených státech, konkrétně v Bostonu. Prohloubí se tím současná spolupráce mezi ústavem a americkými institucemi. Sousedit bude například s Massachusettským technologickým institutem (MIT) nebo Harvardovou univerzitou. Za oceán expanduje jako první z ústavů české AV. Informovala o tom mluvčí ústavu Veronika Sedláčková. Ústav je silně spojován s odkazem slavného chemika Antonína Holého.
✅@IOCBPrague otevírá 18. 10. 2024, v 11 hodin dopoledne tamního času svou pobočku v americkém Bostonu.
— Akademie věd ČR (@Akademie_ved_CR) October 18, 2024
🔹 Dostává se tak do těsné blízkosti nejlepších vědeckých institucí světa, např. Harvardovy univerzity, MIT nebo Boston Medical Center (Centra klinické medicíny). Jako první z… pic.twitter.com/5EUF4CNLr8
Bostonská pobočka ÚOCHB má podle ústavu ambici stát se hlídkou české vědy v zahraničí. Své zástupce v ní bude mít i dceřiná společnost ústavu IOCB Tech. Za úkol má mimo jiné hledat americké investory pro české výzkumné projekty. „Boston je střediskem toho nejlepšího světového výzkumu v medicinální chemii, což je obor, ve kterém ÚOCHB zaznamenal řadu úspěchů,“ uvedl ministr pro vědu Marek Ženíšek (TOP 09).
Rusové nebudou moci propagovat život bez dětí. Bezdětní prý ohrožují hodnoty Ruska
RUSKO NECHCE BEZDĚTNÉ
IOCB Boston sídlí v Cambridge-Riverside, pět minut chůze od bostonského náměstí Kendall Square, kterému se kvůli koncentrované přítomnosti biotechnologických firem přezdívá „nejinovativnější čtvereční míle na světě“.
Ředitel ÚOCHB Jan Konvalinka v minulosti ČTK řekl, že místo mimo univerzity zvolil ústav mimo jiné kvůli velkému množství biomedicínských firem v okolí, ale také kvůli investorům a translačnímu výzkumu. Otevírá to možnosti financovat některé výzkumy z kapitálu amerických podnikatelů, dodal.
Zelená apokalypsa. Green Deal je pohroma, kdo to všechno zastaví?
NOVÉ VYDÁNÍ TÝDENÍKU ECHO
První laboratoř nového pracoviště vede biolog David M. Sabatini, kterého ÚOCHB zaměstnal v říjnu loňského roku. Jedním z jeho úkolů bylo vytvoření zázemí nového pracoviště a zároveň rozvoj výzkumné skupiny v Praze, se kterou budou vzájemně sdílet výsledky své práce. Sabatini se zaměřuje na vědecké otázky související s růstem, metabolismem a stárnutím.
Mezi nejznámější objev ústavu patří látka účinné proti HIV, tenofoviru. Do lékové podoby ji vyvinula a na trh uvedla americká společnost Gilead Sciences. Tenofovir změnil směr léčby HIV a zachránil miliony lidských životů po celém světě.