Leopardi osvobozeni
KOMENTÁŘ
„Arzenál demokracie“ je jedno z přízvisek, které získaly Spojené státy během druhé světové války. Byl to historický moment, kdy se průmyslová síla USA přeorientovala na totální válku a dokázala, že nemá rovného. Nejenže dokázala zásobovat americká vojska v Pacifiku a Evropě, ale do toho vyzbrojit Británii a částečně i Sovětský svaz.
Americkou pomoc ocenil sám Stalin, který prohlásil: „Nejdůležitějšími věcmi v této válce jsou stroje. Spojené státy dokážou vyrobit 8 až 10 tisíc letadel za měsíc. Rusko dokáže vyrobit maximálně 3 tisíce letadel za měsíc. Spojené státy jsou zemí strojů. Bez těchto strojů, které jsme dostali skrze půjčku a pronájem, bychom prohráli tuto válku.“ Maršál Georgij Žukov jeho slova v roce 1963 potvrzoval: „Dnes někteří říkají, že nám spojenci vlastně nepomohli. Ale nelze zpochybnit, že bez materiálu, který nám dodali Američané, bychom nemohli vybavit naše armády v záloze nebo pokračovat ve válce... Neměli jsme dostatek munice, a jak bychom asi vyrobili všechny ty tanky bez oceli, kterou nám dodali Američané?“ Před pár dny na americké základně v německém Ramsteinu proběhl pokus tento status vzkřísit.
Již potřetí se tam sešlo na padesát ministrů obrany, aby řešili vojenskou pomoc napadené Ukrajině. Médiím vévodil spor o německé Leopardy 2, tedy tanky odpovídající standardům NATO. I když na počátku války dominovalo zpravodajství o konci tanku, jelikož ruské stroje uvízlé v bahně padaly za oběť dronům a ručním protitankovým střelám, ukazuje se, že na bojišti stále mají využití. Kombinaci pancíře, pohyblivosti a palebné síly se prostě žádná jiná zbraň nevyrovná.