Muslimové a úspěchy v britských volbách
KOMENTÁŘ
KOMENTÁŘ
ECHO PORADA
Pozvání na Echo Poradu přijal generální ředitel České televize Jan Souček. Okoukal se Václav Moravec? Měl by ho v Otázkách někdo střídat, nebo naopak má být na ...
Normálně jsou o tom, kdo má mít na starosti vývoz popelnic, místo toho hlavním tématem byla válka v Gaze. I tak by se daly popsat právě proběhlé anglické komunální volby. Ty byly letos obzvláště ostře sledované. Parlamentní volby musí proběhnout nejpozději v lednu příštího roku, ale je možné, že nastanou i dříve. Jedná se tak možná o poslední příležitost, jak otestovat náladu obyvatelstva před vrcholem volebního cyklu. Zkráceně se dá říct, že to nebyl dobrý den pro vládnoucí Konzervativní stranu. Tomu se budeme ještě na stránkách Echa věnovat. Ale hned druhý postřeh je, že se jednalo o velmi dobrý den pro nezávislé muslimské kandidáty.
Britský komentátor Ed West kdysi poznamenal, že se Spojené království svého někdejšího impéria nezbavilo, pouze ho importovalo k sobě. Výsledkem je multikulturní společnost se všemi výhodami i problémy, které to přináší. Jedním z důsledků je, že labouristé se rozhodli získat hlasy nově příchozích. Labouristická strana se tak stala preferovanou partají muslimů. Ve volbách v roce 2019 labouristé získali 80 % muslimských hlasů. Z dvaceti okrsků, kde muslimové tvoří více ne 30 % obyvatel, labouristé vyhráli ve všech dvaceti. Kdysi levice byla populární i mezi Indy, ale ti od ní podle průzkumů postupně odpadávají. Podle průzkumu Carnegie Endowment for International Peace z listopadu se 41 % identifikuje s labouristy, 31 % s konzervativci. Jedním z důvodů může být i tradiční nevraživost mezi muslimy a hinduisty.
Nyní labouristům hrozí i odliv muslimských hlasů. Zatímco teď v komunálkách většinou získali, v muslimských oblastech se podíl jejich hlasů propadl. V 58 okrscích, které analyzovala BBC a kde počet muslimů tvořil více než jednu pětinu obyvatel, se labouristický podíl zmenšil v průměru o 21 % .
Naopak uspěla řada muslimských kandidátů, kteří kandidovali jako nezávislí či za anglické Zelené. Labouristé tak přišli o většinu v Oldhamu, což je část Manchesteru. Nezávislí kandidáti slavili úspěchy v Blackburnu, Burnley nebo Rochdale. Kandidát Zelených Mothin Ali oslavil své vítězství v Leedsu zvoláním Alláhu Akbar. „Nenecháme se umlčet. Pozvedneme hlas Gazy. Pozvedneme hlas Palestiny,“ dodal.
Právě Gaza je hlavním důvodem pádu podpory labouristů mezi muslimy. Po útoku 7. října lídr labouristů Keir Starmer zvolil opatrný a vyvážený postoj, k velké nelibosti svých voličů a i některých spolustraníků. Teprve v únoru partaj vyzvala k všeobecnému příměří. To Zelení vyzvali k okamžitému příměří jen týden po 7. říjnu. To je také důvod náhlého vzepětí ekologismu mezi muslimy. Možná je láká i fakt, že zelená je barva islámu. Čtyři zastupitele získala i Dělnická strana Velké Británie. Tu vede kontroverzní poslanec George Galloway, který vyhrál v doplňovacích volbách v Rochdale v únoru 2024 i právě díky své propalestinské rétorice.
Galloway podpořil i kandidáta na starostu regionu West Midlands Akhmeda Yakooba. To vedlo k infarktovému závěru, kdy labourista Richard Parker jen těsně sesadil dosavadního konzervativního starostu Andyho Streeta. Yakoob se svým programem, akcentujícím problematiku Gazy, skončil třetí. Ještě než byly sečteny všechny hlasy a když to pro Parkera vypadalo špatně, řekl labouristický zdroj BBC: „Je to Blízký východ, a ne West Midlands, co Andyho Streeta vynese na post starosty. Skutečným padouchem je opět Hamás.“
Jaké to bude mít dopady na parlamentní volby, je těžké říct. Parlamentní okrsky jsou mnohem větší než ty komunální. Propad hlasů v těchto oblastech se tak může ztratit a labouristé je udrží. Na druhou stranu v následujících volbách půjde o každý mandát. Labouristé téměř jistě získají nejvíce hlasů. Hraje se o to, jestli budou mít parlamentní většinu, což by jim značně ulehčilo vládnutí.
Zároveň nejspíše došlo k přetrhání úvahy, že muslimové automaticky volí labouristy. „Britští muslimští voliči by se možná měli zamyslet a položit si otázku, proč tak dlouho a s takovým nadšením podporovali labouristickou stranu. Jistě, konzervativci mají svůj podíl protimuslimských problémů a labouristé mohou být vnímáni jako ‚spravedlivější‘ a ‚tolerantnější‘ strana. Ale v moderní labouristické straně převládají kulturní liberálové. Málokdo v této straně hájí rodinné hodnoty, posvátnost života a pozitivitu víry v britské občanské společnosti,“ napsal pro magazín The Spectator Rakib Ehsan. „Dá se říci, že transradikalismus, který se objevil u údajně ‚rozumných‘ labouristických politiků, jako je Wes Streeting, je poněkud neslučitelný s tradičním abrahámovským učením,“ dodává. Islám a moderní socialismus tak nemusí být přirození spojenci, jak by se mohlo zdát.
Jedná se o přelomový okamžik. Muslimové v Británii začínají sílit jako nezávislá politická síla. Loni na podzim pochodovali ve velkém Londýnem. V únoru kvůli výhrůžkám ohledně Gazy změnila Dolní sněmovna svůj jednací řád. A politická scéna začíná brát ohled na to, že zájmy muslimů mají blíže k Blízkému východu než k Británii.
VYŠETŘOVÁNÍ V BRITÁNII