„Jsem Danuše Nerudová, jasně, že jsem mladá a pohledná.“ Nový trend uchvátil i Piráty či ODS

TREND NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH

„Jsem Danuše Nerudová, jasně, že jsem mladá a pohledná.“ Nový trend uchvátil i Piráty či ODS
Ekonomka Danuše Nerudová. Foto: Radovan Jelen
1
Domov
Sdílet:

„Jsem X, jasně, že jsem Y,“ zní slova nového trendu videí, který se šíří na sociálních sítích, jako je TikTok či Instagram, který má upozorňovat na stereotypy a předsudky. Tomu se v Česku v rámci snahy cílit na mladší voliče nevyhnuli ani politici. Mezi nimi například ekonomka Danuše Nerudová, která už svou prezidentskou kampaň cílila právě na mladé, ale také třeba konzervativní senátor Zdeněk Hraba.

Princip videí je jednoduchý – člověk vždycky několikrát řekne své jméno a pokaždé k tomu přidá nějakou svou vlastnost, v případě politiků pak jde i o názory, ale třeba i reakci na různá mediální témata. Trend je spojený s upozorňováním na panující stereotypy o daných osobách či skupinách.

„Jsem Danuše Nerudová a jasně, že jsem mladá a pohledná,“ začíná například bývalá rektorka Mendelovy univerzity Nerudová své video s odkazem na své kontroverzní vyjádření z doby prezidentské kampaně, kdy sama o sobě řekla, že jejím největším hendikepem je, že je mladá a pohledná a proto se jí její tehdejší soupeř Andrej Babiš (ANO) bojí.

„Jsem Danuše Nerudová, jasně, že mě baví odpovídat na Twitteru. Jsem Danuše Nerudová a jasně, že jsem pořád pod drobnohledem, co si vezmu na sebe. Jsem Danuše Nerudová a jasně, že mi všichni říkají, že se cpu do politiky a raději mám být doma, jinak budu špatná máma. Jsem Danuše Nerudová a jasně, že kandiduju do Evropského parlamentu,“ uvádí Nerudová, která do EP kandiduje za hnutí STAN.

Trend ve své komunikaci na sociálních sítích využili také představitelé Mladého Pirátstva (MP). Na videu na Instagramu se jich vystřídalo několik a cílem bylo upozornit na stereotypy, které o Pirátech panují. „Jsem mladý Pirát a jasně, že dobrovolničím pro Prague Pride,“ uvádí jeden z nich. „Jsem mladá Pirátka, jasně, že mě se*e, že neprošla Istanbulská úmluva,“ říká další. „Jsem mladý Pirát, jasně, že se tě před sexem dvakrát zeptám na konsent,“ uvádí další člen MP. Na sociální síti X schytalo video u konzervativnější části uživatelů kritiku.

Jasně, že mě Piráti nesnáší, říká Hraba

Přitom právě i konzervativnější subjekty se trendu chytily. Mezi prvními na tuzemské politické scéně byli Mladí občanští demokraté. „Jsem mladý ODSák, jasně, že jsem vystudoval právnickou fakultu,“ říká první z nich. „Jsem mladá ODSačka, jasně, že poslouchám jen ČT 24,“ říká další. „Jsem mladý ODSák, jasně, že štvu starší kolegy,“ uvádí třetí. „Jsem mladý ODSák, jasně, že nosím sako a kravatu,“ dodává další. „A jaký stereotyp s námi máte spojený vy?“ ptají se Mladí občanští demokraté v popisku videa.

Jako poslední trend využil k natočení videa i konzervativní senátor Zdeněk Hraba z klubu ODS a TOP 09, který nicméně spíše propaguje své názory. „Že prý je tu nějaký trend bojující proti stereotypům. Tak jsem se k pár těm svým ‚stereotypům‘ hrdě přihlásil,“ uvedl Hraba k videu.

„Jsem Zdeněk Hraba, jasně, že si dovoluju jezdit autem na fosilní paliva. Jsem Zdeněk Hraba, jasně, že mám zbroják a bráním vaše právo bránit se i se zbraní. Jsem Zdeněk Hraba, jasně, že jsem konzerva, podle bolševiků na Twitteru boomer a Piráti mě nesnáší,“ uvádí Hraba na videu. Dále se pak vyjadřuje třeba k tomu, že i moderní svět potřebuje podle něj konzervativní hodnoty.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články