Nový Jordan Peterson: Make the bible great again!

Nový Jordan Peterson: Make the bible great again!

PODCAST PRAVDA NEEXISTUJE

Pravda neexistuje TM
Echo24
Sdílet:

Bestsellerům vévodil na americkém Amazonu hned po vydání knihy. Což zaujme zvláště proto, že se v případě spisu My, kteří bojujeme s Bohem jedná o zevrubný komentář ke Starému zákonu. Kniha mezitím sice klesla do druhé desítky, ale jméno Jordana Petersona zjevně nadále táhne. V pozadí přitom hraje stále stejná písnička: prodeje jsou obří, knihu doprovází turné po amerických městech, v nichž kanadský psycholog vyprodává koncertní a sportovní haly, podcast s Joem Roganem nasbíral takřka čtyři a půl milionů zhlédnutí – a recenze jsou zdrcující, navíc mnohdy nemístně osobní.

V novém dílu podcastu se Tereza Matějčková zaměřuje na hlavní body Petersonovy knihy. Autor v ní mimo jiné vysvětluje, proč námi hýbají kulturní války – není to jen proto, že média na nich tvoří „klikačky“. Hlavní důvod také netkví v tom, že se do kulturních válek může každý zapojit, protože nevyžadují žádnou znalost. Jinými slovy, kulturní války nejsou jen intelektuálním populismem.

Důvodem je, že se hraje o to, jaký příběh bude pro západní společnost stěžejní. Dlouhá staletí kralovala bible. Moderna přinesla zlom: Darwin navrhl, že se hraje o přežití, další do stejného příběhu doplnili, že o sexualitu. V druhé polovině dvacátého století nám myslitelé jako Michel Foucault nebo Judith Butlerová tvrdili, že rozhodující je moc.

Ve své nové knize ubírá Peterson na útočnosti. Již neponižuje ani postmoderní myslitele, spíše jim přiznává k dobru, že vystihli naši závislost na příbězích. Již lidské vnímání je prý ovlivněno narativním rámcem. Ve vnímání jsme pozorní jen ke zlomku skutečnosti. Jak víme, co vynechat a na co se zaměřit? Odpovědí je příběh, z něhož žijeme. A Peterson ještě přihazuje další tezi, kterou by někdo mohl číst jako kompliment postmoderním myslitelům: Málokdo je tak mocný jako vlivní spisovatelé a filozofové – to oni formulují příběhy, podle nichž se žije.

Problém je, že moderní a postmoderní autoři nahradili původní biblický příběh slabými povídačkami. Proto je na místě vrátit se k plastičnosti biblických textů, z nichž vyrůstaly aspoň do druhé poloviny dvacátého století nejúžasnější umělecké a filozofické výkony. Spolu s Georgem Steinerem tvrdí Peterson, že každý, kdo usiluje o vzdělanost, holt musí znát bibli. Ale Petersonovi právě nejde jen o vzdělání, ale o to, že bible je nejlepší možný příběh o tom, co je to život a o co je záhodno usilovat. „Bůh a mrtvý? Ne. Znovu se zrodil,“ zakončuje kanadských psycholog svůj takřka šestisetstránkový komentář ke Starému zákonu. Ale kdo to je, ten Petersonův Bůh?

Celý podcast najdete zde

Bibliografie

Brad East, Jordan Peterson Loves God’s Word. But What About God?, in: Christianity Today, 19. 11. 2024,
www.christianitytoday.com/2024/11/jordan-peterson-we-who-wrestle-with-god-review/
Jordan B. Peterson, We Who Wrestle with God: Perceptions of the Divine, London – New York, 2024.
Jordan Peterson, 12 pravidel pro život, přel. Aleš Drobek, Praha: Argo, 2019.
Marilynne Robinsonová, Reading Genesis, London: Virago, 2024.

 

Kapitoly celého podcastu

I. Původ kulturních válek? Souboj o nosné příběhy současné společnosti (začátek až 23:33)
II. O Adamovi a Evě: Proč je náš pád nevyhnutelný? (23:33 až 42:50)
III. O Kainovi: Proč vraždíme? (42:50 až 56:15)
IV. O Jonášovi: Proč je naším úkolem najít svůj hlas? (56:15 až konec)

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články