VIDEO: Exministr jde na 24 let do vězení za vraždu. Zkopal a zmlátil svoji manželku
SOUD S KAZACHSTÁNSKÝM MINISTREM
Kazachstánský soud poslal na 24 let do vězení bývalého ministra hospodářství Kuandyka Bišimbajeva za vraždu své manželky. Ostře sledovaný soudní proces někteří považují za lakmusový papírek slibu prezidenta Kasyma-Žomarta Tokajeva vybudovat spravedlivější a rovnoprávnější společnost, napsala v pondělí agentura Reuters. Verdikt zatím nenabyl právní moci.
Exministrova žena - jednatřicetiletá Saltanat Nukenovová - byla nalezena mrtvá loni v listopadu v restauraci, kterou vlastnil příbuzný jejího manžela. Zbitá žena byla v bezvědomí celé hodiny, podle pitevní zprávy zemřela kvůli poranění mozku. Jedna z jejích nosních kůstek byla zlomená a na obličeji, hlavě, pažích a rukou měla četné modřiny.
Úřady následně obvinily nyní čtyřiačtyřicetiletého expolitika z mučení a vraždy spáchané s mimořádnou krutostí. Podle dřívějších informací mu hrozilo 20 let vězení. Bišimbajev u soudu odmítl, že by se dopustil vraždy, a tvrdil, že Nukenovová podlehla zraněním, která si sama způsobila po předchozí hádce v restauraci.
V soudní síni byly nicméně během procesu promítnuty záběry zachycující bývalého ministra, jak mladou ženu opakovaně kope, bije pěstmi a tahá za vlasy.
❗️На судебном заседании 3 апреля обнародовали видео с дальнего и ближнего ракурсов, на котором Куандык Бишимбаев жестоко избивает Салтанат Нукенову в ресторане Bau – наносит удары по телу и голове, тащит за волосы. pic.twitter.com/tjToBvSo68
— Batyr Jamal (@batyrjamal) April 3, 2024
Soud nyní shledal expolitika vinným a podle ruské agentury TASS hovořil v jeho případě o nebezpečné recidivě. Bišimbajeva, jenž vedl resort hospodářství od května do prosince 2016, soud už před několika roky odsoudil k deseti letům vězení za úplatkářství, ale po necelých třech letech za mřížemi se dostal na svobodu díky amnestii a podmíněnému propuštění.
Mnoho Kazachů považuje Bišimbajeva za typického člena bohaté vládnoucí elity země. Ještě před rozsudkem vyjadřovali obavy, že i v případě odsouzení se nějak dokáže vyhnout odpykání trestu, stejně jako při předchozím odsouzení.
Dvacetimilionový a na ropu bohatý Kazachstán má řadu dalších příkladů, kdy členové elity unikli trestu za různé zločiny, což posiluje nedůvěru veřejnosti v právní systém, poznamenal Reuters.
Domácí násilí je ve středoasijské zemi velkým problémem, podle vládních dat ho zažila od svého partnera každá šestá žena. Tokajev, jenž před pěti lety nahradil dlouholetého vůdce země Nursultana Nazarbajeva, sliboval vybudovat spravedlivější společnost včetně lepšího postavení žen ve společnosti, která zůstává patriarchální. V polovině dubna prezident podepsal zákon, jenž znamená, že ve středoasijské zemi budou napříště na domácí násilí hledět jako na trestný čin, a ne jako na pouhý přestupek.