Falešný prorok mužství Andrew Tate. Co odhaluje příběh pochybného gurua
PŘÍBĚH POCHYBNÉHO GURUA
Koncem prosince zažil Twitter souboj dvou opravdových gigantů. Jednoho z účastníků netřeba představovat, jde se o všeobecně oblíbenou prorokyni zelené zkázy a švédskou nepřítelkyni CO2 Gretu Thunbergovou. Na odpor se jí postavil Andrew Tate, ještě nedávno obskurní postava, který se během posledních pár let stal oblíbencem těch pochybnějších koutů pravicového internetu a guruem mladých mužů.
Ve skutečnosti si Tate začal, když tweetoval, že má 33 aut a aby mu Thunbergová dala e-mailovou adresu, na kterou by jí mohl poslat kompletní seznam i s jejich „obřími emisemi“. Thunbergová ve své odpovědi naznačila, že Tate má malý penis. Její fanoušci to oslavovali jako nejbrilantnější odpověď od antiky, kdy Sparťané poté, co se dověděli, že Peršané mají tolik šípů, že zacloní slunce, prohlásili: „Aspoň budeme bojovat ve stínu.“ Tate celou „kauzu“ okomentoval ve dvouminutovém videu, kde Thunbergovou soustavně uráží. Pak ho zatkla rumunská policie.
Až na ono zatčení to může vypadat jako prkotina, která nestojí za pozornost. Událost ale leccos vypovídá o tom, jak je lehké šířit dezinformace a lži, pokud to dělá ta „správná“ strana. Zadruhé postava Andrewa Tatea nevypovídá nic lichotivého o představách mužství ve světě.
„Korupce přístupná všem“
Rumunská policie zatkla Tatea a jeho bratra Tristana kvůli podezření z kuplířství a dalších sexuálních deliktů. Bratři Tateové, kteří mají americké a britské občanství, se do balkánské země odstěhovali kvůli tamější laxnější definici znásilnění. „Nejsem násilník, ale líbí se mi myšlenka, že si mohu dělat, co chci,“ prohlásil Andrew Tate. Zároveň je to podle něho země, kde je „korupce přístupná všem“. Prý se mu na Británii nelíbí, že mocní rozjíždějí korupci ve velkém, zatímco on nemůže ani uplatit policistu za překročení rychlosti. Ale evidentně ani rumunské zákony nejsou tak laxní a tamní policie tak zkorumpovaná, aby si opravdu mohl dělat, co chce.
Že může mít problém, Tate nejspíš tušil od loňského dubna, kdy mu policie prohledala dům právě kvůli podezření z kuplířství. Nyní usoudila, že má dostatek důkazů k obvinění. Podle reakce na sociálních sítích by se mohlo zdát, že dopadení Tatea má na svědomí osobně Thunbergová.
Alejandra Caraballová, často vystupující v amerických médiích jako expertka na dezinformace, totiž tweetovala, že rumunská policie potřebovala potvrzení, že Tate se nachází v zemi. To získala, když si všimla, že ve výše zmíněném Tateově videu leží krabice na pizzu z rumunské pizzerie. Thunbergová tak vylákala Tatea z jeho úkrytu a umožnila policii ho dopadnout. Tato informace se šířila sociálními sítěmi a Thunbergová byla oslavována jako hrdinka.
Jenže tomu tak vůbec nebylo.
Celý text Ondřeje Šmigola si můžete přečíst již nyní na ECHOPRIME. Nebo v tištěném vydání Týdeníku Echo. Týdeník Echo si můžete předplatit již od 249 korun za měsíc zde.