Po zatčení expremiéra v Pákistánu vypukly protesty, úřady zablokovaly internet
PROTESTY V PÁKISTÁNU
Pákistán zablokoval přístup k internetu po vypuknutí protestů, které vyvolalo zatčení bývalého premiéra a vůdce opozice Imrana Chána. Informoval o tom list The Guardian. Demonstrace si dosud vyžádaly nejméně 12 zraněných a jednu oběť. Více než 40 lidí policie v souvislosti s protesty zatkla. Chána v úterý zadržely polovojenské jednotky v zásahové výstroji před soudním stáním v Islámábádu. Jeho zatčení potvrdila policie i ministerstvo vnitra. Zatykač na něj podle agentury Reuters vydal pákistánský protikorupční úřad.
Stovky Chánových příznivců následně zatarasily ulice a dálnice po celé zemi, na několika místech proti nim policie použila vodní děla a slzný plyn. V exministrově domovském Láhauru a v Rávalpindí podle svědků a videozáznamů šířených Chánovou stranou Hnutí za spravedlnost (PTI) protestující zaútočili na armádní budovy. V Kvétě si podle tamního představitele střety mezi demonstrujícími a policií vyžádaly nejméně jednu oběť a 12 zraněných, mezi nimiž je také šest členů policie. Protesty vypukly také v Karáčí a na dalších místech.
Po střetech Chánových příznivců s policií nařídily úřady tří ze čtyř pákistánských provincií výjimečný zákaz všech shromáždění.
Ministerstvo vnitra v souvislosti s protesty nařídilo zablokovat mobilní data, agentuře Reuters to sdělil pákistánský telekomunikační úřad. Organizace NetBlocks, která sleduje provoz na internetu, potvrdila, že v zemi byl omezen rovněž přístup na twitter, facebook a youtube, na kterých lidé hromadně sdíleli videa z protestů.
Britský ministr zahraničí James Cleverly uvedl, že chce v Pákistánu vidět "pokojnou demokracii" a vyzval k dodržování zásad právního státu. K témuž zemi vyzval rovněž Bílý dům.
Bývalý hvězdný hráč kriketu Chán o premiérskou funkci přišel po čtyřech letech loni v dubnu poté, co jeho vládě parlament po několikaleté stagnaci ekonomiky vyslovil nedůvěru. Od té doby pořádá protesty a požaduje předčasné volby. To ale současná vláda vedená Šahbázem Šarífem odmítla s tím, že se hlasování uskuteční v řádném termínu později v letošním roce.
Jeho zatčení přišlo jen několik hodin poté, co zveřejnil video, na němž opakoval obvinění vůči mocné pákistánské armádě. Tvrdil, že se jej dvakrát pokusila zavraždit. Ze zapojení do útoku loni v listopadu, kdy byl postřelen při protivládním protestu a utrpěl lehká zranění, viní rovněž vládu. Obě instituce obvinění odmítají.
Podle pákistánského ministra vnitra Rana Sanaulláha byl Chán zatčen na základě zatykače, který vydal národní protikorupční úřad. Chán a jeho manželka podle něj dostali rozsáhlé pozemky a nemovitost v hodnotě sedmi miliard pákistánských rupií (zhruba půl miliardy korun) od jednoho realitního magnáta, kterého protěžovali a který rovněž čelí obvinění britských úřadů z praní špinavých peněz.