Valné shromáždění OSN souhlasí s přijetím Palestiny. Česko bylo proti
OSN A PALESTINA
Valné shromáždění OSN dnes přijalo rezoluci, podle níž by se Palestina měla stát plnohodnotným členem organizace. Schválený návrh uvádí, že je k tomu připravená, a vyzývá Radu bezpečnosti OSN, aby takový krok schválila. Minulý měsíc v Radě bezpečnosti možnost palestinského členství ve světové organizaci vetovaly Spojené státy.
Na zasedání Valném shromáždění rezoluci podpořilo 143 zemí, 25 se zdrželo a devět včetně České republiky bylo proti. Text podle médií Palestině, která má v OSN status pozorovatelské země, zároveň přiznává nová práva jako například možnost vstoupit do dalších orgánů OSN.
Nová smlouva s Českem. Hrozí generační střet „staročechů“ s „mladočechy“
DŮCHODOVÁ REFORMA
Proti návrhu hlasovaly kromě Česka ještě Argentina, Maďarsko, Izrael, Mikronésie, Nauru, Palau, Papua Nová Guinea a USA. V hlasování se zdržela celá řada evropských zemí včetně Rakouska, Německa, Itálie či Ukrajiny, myšlenku palestinského členství naopak podpořily Čína, Rusko, Indie nebo také Slovensko.
Kniha Když se z Harryho stala Sally nabývá na aktuálnosti. Téma oživilo rozhodnutí soudu
KDYŽ SE Z HARRYHO STALA SALLY
Aby se Palestina mohla stát 194. členem OSN, musela by návrh na přijetí nejprve schválit Rada bezpečnosti. V dubnu takový návrh získal podporu 12 z 15 členů tohoto orgánu; Spojené státy jako jeden z pěti stálých členů s právem veta jej ovšem odmítly, Británie a Švýcarsko se zdržely. Výsledek přivítal Izrael, zatímco palestinská samospráva se sídlem na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu jej odsoudila.
Palestinci o členství v OSN usilují dlouhodobě, pozici pozorovatele získali v roce 2012. O nové projednání otázky samospráva požádala na začátku dubna. Krok přišel v době zvýšeného napětí na Západním břehu v souvislosti s postupujícím budováním židovských osad, jakož i s válkou Izraele a teroristického hnutí Hamás v Pásmu Gazy, které je další součástí plánovaného palestinského státu.
Domov mám v Rusku, v Česku jsem v dočasném exilu, říká rusistka Machoninová
ROZHOVOR S ALENOU MACHONINOVOU
Jeho vytvoření nehledě na výsledek dnešního hlasování podporují také USA a Česko. Podle českého ministra zahraničí Jana Lipavského se ale v pátek přijatá rezoluce pokouší obejít zavedené postupy pro přijímání nových členů do OSN. "To je v rozporu se záměrem Charty OSN, a proto Česko nemohlo rezoluci podpořit," uvedl šéf české diplomacie.