„Bojovali jsme několik hodin, když jsem vyšel z kibucu, čekalo tam 500 vojáků a stáli na místě,“ diví se přeživší masakru
MASAKR V KIBUCU BEERI
Izraelští vojáci 7. října při útoku Hamásu na jeden z kibuců v izraelském pohraničí několik hodin vyčkávali na posily, zatímco obyvatelé kibucu Beeri a několik členů ochranky bojovali s ozbrojenci. Tvrdí to jeden z členů kibucové ochranky, který masakr přežil díky tomu, že předstíral, že je mrtvý. Informoval o tom dnes server The Times of Israel (ToI).
„Co se mi vrylo do paměti a co mě z toho utrpení nejvíc děsí, je, že jsem přišel ke vchodu do kibucu a uviděl 500 vojáků rozmístěných organizovaně a spořádaně, jak stojí a dívají se na nás,“ popsal Jair Avital, jeden z přeživších z kibucové ochranky ve středu televizi Channel 12 mezi ruinami kibucu Beeri.
Dne 7. října, ráno v 07:30, ani ne hodinu poté, co ozbrojenci z Hamásu vpadli do kibucu, byli už dva z členů ochranky mrtví a další tři zranění, popsal Avital. Zhruba v tu dobu ke kibucu Beeri přijelo pět policistů, kteří měli jen ruční zbraně, a proto zase odjeli. Už se nevrátili, zřejmě byli posláni jinam.
„Viděli jsme, jak přijíždějí další a další teroristé, auto za autem,“ vzpomněl další přeživší Elam Maor, podle něhož byli ozbrojenci pravděpodobně pod vlivem drog.
V devět hodin podle Avitalova svědectví dorazila ke kibucu první skupinka vojáků. Šlo o 14 členů elitní jednotky izraelského letectva šaldag, kteří se ale podle něj rychle stáhli zpět. Mezitím ochranka kibucu bojovala proti ozbrojencům z Hamásu, dokud jí nedošla munice, popsal události ze 7. října Avital stanici Channel 12, když ve středu procházel zničenou zubní klinikou. „V tu chvíli Šahar a Ejtan bojovali a vypadalo to, že vyhráváme,“ uvedl Avital. Mimo kliniku zatím vyčerpaný bezpečnostní tým kibucu žádal armádu o letadla a posily.
Až v jednu hodinu po poledni se vrátili vojáci z jednotky šaldag, tentokrát posílení týmem další elitní jednotky. Těm se podařilo trochu změnit poměr sil. Boje ale pokračovaly a ozbrojenci z Hamásu kliniku obklíčili. „Vybuchlo nejméně osm granátů a nám docházela munice,“ vzpomněl Avital. Ten si život zachránil díky tomu, že ležel v budově kliniky v kaluži krve a obklopen těly svých kamarádů. Předstíral, že je mrtvý, a když ozbrojenci z Hamásu kontrolovali, zda někdo žije, zadržel dech, jak jen to šlo.
Konečně v 18:30 dorazila ve větším počtu izraelská armáda a našla v budově kliniky jako jediné dva přeživší Avitala a zdravotní sestru Nirit. V celém kibucu, který měl asi 1200 obyvatel, palestinští ozbrojenci zabili přes 100 lidí a několik desítek jich unesli do Pásma Gazy.
„Pět set vojáků bylo venku, se psy, vybavením, zbraněmi, obrněnými vozy, a nikdo nic nedělal,“ řekl Avital, který přestal věřit v armádu. „Křičel jsem na ně z nosítek: vraždí nás, běžte dovnitř, zachraňte nás. Nikdo z nich se na mě nepodíval a nikdo nic neřekl,“ dodal. Podle Avitala vojáci opakovali, že „bojové pole není sterilní“. Nikdo z nich ale nechápal, jaká zvěrstva se dějí uvnitř kibucu.
Server ToI dnes napsal, že armádě trvalo dva dny, než dokončila evakuaci a prohledávání kibucu Beeri a ujistila se, že se tam neskrývá žádný terorista. V kibucu našla armáda 108 těl. Celkem si útok Hamásu na Izrael ze 7. října vyžádal na 1400 mrtvých a přes 240 lidí bylo uneseno do Gazy jako rukojmí.
Podle ToI se pozemního útoku účastnilo na 2500 ozbrojenců z Hamásu, který mezitím vypálil několik tisíc raket na izraelské území. Izrael v odvetě zahájil masivní bombardování Pásma Gazy, v němž Hamás vládne, a dosud zabil podle tamních úřadů na 9000 lidí.