Zeman couvl. „Nebude jmenovat nového šéfa Ústavního soudu,“ oznámil Fiala

FIALA V LÁNECH

Zeman couvl. „Nebude jmenovat nového šéfa Ústavního soudu,“ oznámil Fiala
Premiér Petr Fiala na setkání s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech. Foto: Kancelář prezidenta republiky
1
Domov

Prezident Miloš Zeman couvl. Nebude jmenovat nového předsedu Ústavního soudu, který by se měl ujmout svého mandátu až poté, co Zeman skončí ve své funkci. Uvedl to v neděli večer premiér Petr Fiala (ODS) na večerní tiskové konferenci po návštěvě prezidenta na zámku v Lánech.

Zeman několikrát oznámil, že zvažuje jmenování nového šéfa Ústavního soudu, které by přesáhlo mandát prezidenta. „Pan prezident nadále zastává názor, že by mohl takovýto krok udělat. Nicméně se rozhodl akceptovat moji žádost a nejmenovat předsedu Ústavního soudu,“ uvedl premiér Fiala.

Předseda vlády označil Zemanovo rozhodnutí za dobrou zprávu. „Jsem přesvědčen, že by takový krok způsobil nestabilitu justiční soustavy, nebyl by akceptován a byl by různě interpretován. Podle posudků ústavních právníků by postrádal legitimitu,“ řekl Fiala.

S avizovaným Zemanovým záměrem nesouhlasil vedle řady ústavních právníků ani nově zvolený prezident Petr Pavel. Pokud by Zeman skutečně šéfa Ústavního soudu jmenoval, Pavel by podal podnět k prošetření, aby soud dal jasné doporučení, jak s takovou situací pracovat.

Rychetský dnes odpoledne v České televizi řekl, že nový prezident by mohl, a dokonce musel, krok svého předchůdce ignorovat, pokud by tento předchůdce jmenoval nového předsedu Ústavního soudu v době, kdy je tato funkce stále obsazená.