„Ukrajina je východní Evropa. Nemá s námi nic společného,“ tvrdí Kaliňák z vítězného Směru

KALIŇÁK O SLOVENSKU

„Ukrajina je východní Evropa. Nemá s námi nic společného,“ tvrdí Kaliňák z vítězného Směru
Jeden z nejbližších lidí Roberta Fica, bývalý slovenský vicepremiér a exministr vnitra Robert Kaliňák řekl, že je proti dalšímu vyzbrojování Ukrajiny a jejímu vstupu do NATO. Foto: Shutterstock
1
Svět
Sdílet:

Jeden z nejbližších lidí Roberta Fica, bývalý slovenský vicepremiér a exministr vnitra Robert Kaliňák řekl, že je proti dalšímu vyzbrojování Ukrajiny a jejímu vstupu do NATO. Kaliňák je jedním z nejbližších Ficových lidí, čelí řadě obvinění z korupce a jako ministr vnitra musel rezignovat poté, co byl na Slovensku za podezřelých okolností zavražděn investigativní novinář Ján Kuciak. "My nejsme proruští, my jsme proslovenští. Nebudeme už dodávat zbraně na Ukrajinu, ale budeme ji nadále humanitárně podporovat," řekl Kaliňák v rozhovoru pro německý deník Welt.

Kaliňák promluvil o tom, kam bude směřovat levicové hnutí Roberta Fica Směr-SD, které vyhrálo ve slovenských parlamentních volbách. Bývalý slovenský ministr vnitra na sebe naposledy upozornil tím, že se během jednoho z předvolebních mítinků popral se svým politickým soupeřem, bývalým slovenským premiérem a šéfem hnutí OLaNO Igorem Matovičem, který mluví o Kaliňákově straně jako o mafiánské skupině.

"My nejsme proruští, my jsme proslovenští. Nebudeme už dodávat zbraně na Ukrajinu, ale budeme ji nadále podporovat humanitární pomocí," řekl Kaliňák a podpořil vstup Ukrajiny do EU. "Ale ne do NATO, to je otázka bezpečnosti. Žil jsem na Ukrajině dva roky, je to součást východní Evropy. S námi to nemá nic společného, vždy to byla naše hranice na východě," dodal.

Podle Kaliňáka by přijetí Ukrajiny do NATO bylo nebezpečné. "Jsme proti tomu," řekl s tím, že se musíme pokusit dosáhnout míru na Ukrajině. "A to je proveditelné. S Maďarskem jsme vždy měli nesmírně komplikované vztahy. Ale nyní jsou naše vztahy nejlepší za posledních tisíc let," dodal Kaliňák.

Šéf hnutí Směr-SD Robert Fico podle deníku prohlásil, že se pomstí prokurátorům, kteří vyšetřovali jeho a další členy z jeho vládního kabinetu. "Máme očekávat autoritářský obrat a útoky na soudce jako v Maďarsku a Polsku?" ptá se deník Welt. Slovenský politik odpovídá s tím, že Fico neřekl, že se bude mstít soudcům.

"Řekl, že ti, kteří ho vyšetřovali, nejsou neutrální, ale zpolitizovaní soudci. Během dvanácti let vlády jsme nikdy neporušili demokratická pravidla," brání se Kaliňák, který odstoupil z funkce ministra vnitra v roce 2018.

Kaliňák rezignoval kvůli tlaku poté, co zavražděný novinář Ján Kuciak rozkryl propojení Ficovy vlády s italským mafiánským klanem "Ndrangeta." Politik byl společně s Ficem podezřelý z účasti na zločineckém gangu, který obsadil nejvyšší posty slovenské vlády, připojil ke zprávě o Kaliňákově rozhovoru italský deník La Reppublica.

Sdílet:

Hlavní zprávy

svet
×

Podobné články