Babiš konzultoval s kohoutem ukrajinské obilí. „Tohle je Silver, nemá ho rád“
OBILÍ Z UKRAJINY
Bývalý premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš zveřejnil na sociálních sítích video, ve kterém kritizuje dovoz obilí z Ukrajiny. Svá slova se poslanec snaží podpořit citováním kohouta, který podle něj mimo jiné říká, že je obilí z Ukrajiny kontaminované.
„Tohle je Silver,“ představil zprvu Babiš ptáka. „Nemá rád ukrajinské obilí, protože říká, že je kontaminované, na rozdíl od Fialy, Výborného a celé té party, která ničí naši zemi,“ pokračoval. Lídr hnutí ANO rovněž uvedl, že ukrajinskou půdu vlastní oligarchové. „Takže Ukrajinci i tak zůstane úplný p*d a zničí celé evropské zemědělství," řekl.
Babišovy výroky zkritizovala europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS). „Jen bych chtěla říct, že kohoutovi je úplně jedno z jaké země obilí je. Víc k tomu není třeba co dodávat, protože celý výstup bývalého premiéra je naprosto směšný,“ napsala na sociální síti X.
Kontaminace obilí z Ukrajiny byla tématem minulý rok v dubnu. Maďarsko tehdy odhalilo v některých dovezených obilovinách přítomnost toxinů a geneticky modifikovaných organismů, například ve 29 tunách kukuřice. Současně Slovensko zjistilo zbytky látky chlorpyrifos v zásilce pšenice o hmotnosti 1500 tun. Úřady pak při následných kontrolách obilí a mouky žádné další případy kontaminace nepovolenými látkami nezjistily.
O ukrajinském obilí se však začaly šířit dezinformace, které se staly jedním z hlavních propagandistických témat namířených proti zemi. Na facebooku například vznikla skupina nazvaná Mouka z Ukrajiny a další tovar, kde se vyzývalo k bojkotu řetězců a obchodů, kde se objeví zboží z Ukrajiny. Na sociální síti se šířil také příspěvek s moukou nazvanou "Banderka" od europoslance Ivana Davida zvoleného za SPD. Na Slovensku zástupce strany Hlas-sociální demokracie tvrdil, že v zemi jsou desítky tisíc tun obilí z Ukrajiny, které nesplňuje hygienické normy.
V současnosti téma obilí z Ukrajiny rezonuje mezi farmáři z Česka i dalších evropských zemí. Ti v posledních týdnech protestují proti klimatické politice EU týkající se zemědělství, rostoucím nákladům i podle nich neférové konkurenci ze zahraničí, zejména z Ukrajiny.
Například v únoru protestovali polští farmáři u hraničního přechodu s Ukrajinou v Dorohusku proti dovozu levnějšího zboží ze sousední země, přičemž zastavili několik ukrajinských nákladních aut a vysypali z nich na vozovku obilí. Koncem měsíce také zablokovali železniční dopravu v obci Medyka, kde je hraniční přechod a vysypali přitom ukrajinské obilí z vagonů.
O uspořádání protestu v Praze se v pondělí budou radit i čeští zemědělci. Mimo jiné požadují, aby vláda aktivně hájila zájmy českých zemědělců v souvislosti s obchodní dohodou s Ukrajinou.