Jsem hrdý populista, uspořádám první demonstraci důchodců, pohrozil Babiš ve sněmovně

EXPREMIÉR VE SNĚMOVNĚ

Jsem hrdý populista, uspořádám první demonstraci důchodců, pohrozil Babiš ve sněmovně
Andrej Babiš ve sněmovně. Foto: Jan Zatorsky
1
Domov
Sdílet:

Poněkud překvapivě se během středečního jednání sněmovny o snížení mimořádné valorizace důchodů o slovo přihlásil i expremiér Andrej Babiš, který jinak v dolní komoře moc aktivní není. Jeho krátké, k vládě kritické vystoupení by se dalo charakterizovat jako předseda ANO v nejlepší formě. Babiš v něm prohlásil, že je hrdým populistou a kabinetu Petra Fialy pohrozil „první demonstrací důchodců“.

Expremiér přečetl definici populismu, podle níž jde o praktiku oslovování běžných občanů. „Já jsem hrdý populista, já tady hájím důchodce, 7 tisíc korun, pane premiére, pojďte sem a řekněte, že jste byl uveden v omyl. A zkuste alespoň na chvíli spojit ty dvě půlky. Váš prezident vyhrál a já jsem měl v prezidentských volbách 2,4 milionu hlasů,“ vyzýval Fialu.

„Řekněte že těch 19 miliard, které pan Stanjura samozřejmě má, řekněte, že jste rozhodl jako premiér, že to stahujete a dáte je těm důchodcům. Máte historickou šanci to spojit. A pokud to neuděláte, já jsem nikdy neorganizoval žádnou demonstraci, tady pořád někdo vyhrožuje Ústavním soudem, ale prezident rozhodne. A já zorganizuju první demonstraci důchodců, protože mám střet zájmů, je mi 68 a podle vás bych už neměl, teda budu pracovat, už jsem po,“ říkal Babiš dále.

Přístup vlády, která se snaží v zájmu státních úspor změnit zákon o valorizaci penzí, pak označil za ostudu.

Vládní novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod vzroste od června o 760 korun místo o předpokládaných 1770 korun, jak by to bylo podle nyní platných zákonných pravidel. Stát podle důvodové zprávy ušetří za letošek 19,4 miliardy korun a příští rok 33 miliard korun. Opoziční poslanci proti tomu ve sněmovně výrazně obstruovali.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Mezi Májem a Káčou aneb Proč žít

KOMENTÁŘ

Člověk si občas položí otázku, jestli se v naší době dá ještě trochu důstojně žít. Tedy člověk třeba jako já. Jestli už pomalu není čas to nějak nenápadně ...

00:07

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články