„Bůh je na mé straně.“ Naděždinovo předvolební tažení proti Putinovi a válce
PREZIDENTSKÉ VOLBY V RUSKU
Putinův vyzyvatel Boris Naděždin tvrdí, že za jeho dosavadním úspěchem stojí „řada zázraků“ a „ohromujících věcí“. „To, co teď dělám, podporuje Bůh,“ uvedl ve čtvrtek Naděždin v rozhovoru pro list Politico. Na něm teď je, aby do konce ledna předložil ruské ústřední volební komisi 100 000 podpisů, které musí být rozloženy v nejméně 40 regionech.
Prvním ze zmíněných „zázraků“ mělo být získání podpory liberální strany Občanská iniciativa, čímž se snížilo množství administrativních překážek, kterým musel Naděždin čelit. Druhým bylo, když začaly tisíce lidí finančně přispívat jeho prezidentské kampani a přihlašovat se jako dobrovolníci. Další "zázrak" se stal na začátku ledna, kdy se na podporu jeho dlouholeté kandidatury vyslovila řada vlivných osobností ruské opozice, z nichž většina žije v exilu.
"Můžete tomu říkat Bůh nebo osud, ale mou kampaň pohání hmatatelná síla," uvedl Naděždin. Spíše než jako zázrak vysvětlují nezávislí analytici vzestup Naděždinovy popularity jako projev široké nespokojenosti s Kremlem a jeho válkou proti Ukrajině. Podle Naděždina proti němu stojí Putin, ale na jeho straně je Bůh.
Častou otázkou však zůstává, jak dlouho může Naděždinův vzestup trvat, než zakročí Kreml. Podle Naděždinových slov se s ním zatím nikdo z prezidentské administrativy nespojil, aby ho pozval „na čaj“. „Je to znamení, že nevědí, co se mnou,“ dodal.
Politický veterán slibuje, že ukončí Putinovu „osudovou chybu“ na Ukrajině, zastaví mobilizaci a osvobodí politické vězně, včetně Alexeje Navalného. Mezi další závazky patří i zrušení zákonů namířených proti LGBTQ+ komunitě a vojenskou cenzuru.
Někteří Naděždina kritizují za nejednoznačný postoj ke Krymu, který Rusko nezákonně anektovalo v roce 2014, a také k nedávno obsazeným územím na východě Ukrajiny. Podle Naděždina by mělo být ponecháno na jejich obyvatelích, aby se rozhodli, součástí které země chtějí být. Další pochybnosti vzbuzuje fakt, že i přes kritiku války na Ukrajině, ji Naděždin stále označuje za "speciální vojenskou operaci", což je eufemismus, který vymyslel Putin. Naděždin to obhajuje jako nutné opatření, aby se nedostal do rozporu s vojenskými cenzurními zákony.
O Putinově vítězství v březnových volbách není podle expertů pochyb. Stávající prezident si tak zajistí setrvání v Kremlu přinejmenším do roku 2030. Otazník visí spíše nad tím, zda komise zaregistruje Borise Naděždina jako kandidáta, který vystupuje jako odpůrce dalšího pokračování války Ruska proti Ukrajině, kterou rozpoutal Putin před téměř dvěma lety.
Je považováno za nemožné, že by Naděždin mohl volby v Rusku vyhrát. Kandidatura odpůrce války se však setkala s nečekaně vysokou mírou podpory mnoha Rusů, kteří v desítkách měst tvořili dlouhé fronty před jeho provizorními volebními kancelářemi. To se asi Kremlu a Putinovi líbit nebude, napsala agentura DPA.