Skandál v Británii, v námořnictvu opravovali jadernou ponorku lepidlem
TRISTNÍ OPRAVA PONORKY
Ve Velké Británii vyvolala pozdvižení zpráva o katastrofální údržbě jedné z jaderných ponorek britského námořnictva. Jedná se konkrétně o opravy chladících trubek v reaktorové komoře na ponorce HMS Vanguard, které měly být opraveny pomocí obyčejného lepidla. Informoval o tom server futurezone.at.
Podle zpráv se původně na daných chladicích trubkách uvolnily šrouby. Místo jejich výměny zaměstnanci odpovědné zbrojařské firmy Babcock šrouby rychle přilepili zpět. Přilepené šrouby připevňovaly izolaci k chladicím trubkám jaderného reaktoru. Provizorní oprava byla nakonec objevena a nahlášena při inspekci lodi Vanguard, která je s délkou 150 metrů jednou z největších ponorek v britském námořnictvu. HMS Vanguard je jednou ze čtyř jaderných ponorek Královského námořnictva a byla vyrobena v 90. letech 20. století.
„Je to ostuda,“ cituje deník The Sun anonymního člena námořnictva. „V jaderné energetice nelze šetřit. Normy jsou normy. Jaderné standardy nemohou být nikdy ohroženy.“ Mluvčí ministerstva obrany uvedl, že na lodi HMS Vanguard byla zjištěna pouze „závada“. Tato skutečnost byla „okamžitě nahlášena a napravena“.
Zbrojařská firma Babcock uvedla: „Jakýkoli problém související s kvalitou je velkým zklamáním, ale díky našim vlastním důkladným kontrolním postupům jsme problém objevili. Práce neměly žádný vliv na bezpečnost nebo provoz.“ Babcock je druhým největším dodavatelem ministerstva obrany a má mnohomiliardové kontrakty s námořnictvem na údržbu ponorkových flotil Astute a Vanguard.
Nejedná se o první incident týkající se ponorek britského námořnictva. Již v prosinci loňského roku informoval deník Guardian o obavách o bezpečnost některých exemplářů flotily, které byly na moři nepřetržitě rekordních pět měsíců.