Snižování důchodů narazilo v senátních výborech. Odmítli ho i členové vládních stran
VALORIZACE PENZÍ V SENÁTU
Senátní ústavně-právní výbor v úterý odmítl nižší valorizaci červnových důchodů. K důvodům patřilo zejména sporné schválení vládní důchodové novely ve Sněmovně ve stavu legislativní nouze. Výbor doporučil zamítnutí novely nejtěsnější většinou i hlasy senátorů z klubů vládních stran. Nižší valorizaci nepodpořil ani sociální výbor Senátu. Horní parlamentní komora o novele rozhodne ve středu.
Zamítnutí prosadil ve výboru jeho místopředseda Michael Canov (SLK), podpořily ho Hana Kordová Marvanová a Jitka Chalánková z klubu ODS a TOP 09 a Daniela Kovářová (nezávislá). Pro schválení byl jeho předseda Tomáš Goláň (ODS). Zbývající dva přítomní členové výboru se hlasování zdrželi. Podle Canova bylo prosazení novely ve Sněmovně protiústavní, neboť podmínky stavu legislativní nouze nebyly naplněny. Novela navíc nepřípustně mění zpětně míru navýšení penzí, neboť podmínky pro řádnou valorizaci byly splněny už na konci ledna, uvedl.
Nižší valorizaci penzí nepodpořil ani senátní sociální výbor. Pro její schválení byl dnes stejný počet členů výboru jako pro její zamítnutí, které doporučil ústavně-právní výbor. Kdyby vládní důchodovou novelu neschválil při středeční schůzi ani Senát jako celek, její včasné přijetí do 22. března by to vážně ohrozilo.
Zamítnutí v sociálním výboru navrhoval Miroslav Adámek z opozičního hnutí ANO. Připojili se k němu Marek Hilšer a Jiří Vosecký z klubu vládního hnutí STAN. Pro schválení hlasovali Pavel Karpíšek, Jan Paparega a Marek Slabý z klubu ODS a TOP 09, který má v jednaosmdesátičlenné horní komoře 36 členů.
Novela počítá s tím, že průměrný měsíční důchod vzroste o 760 korun místo předpokládaných 1770 korun. Úpravou červnové valorizace stát letos vydá na penze podle důvodové zprávy 15 miliard korun navíc. Pokud by platila běžná pravidla, výdaje státního rozpočtu by vzrostly o 34,4 miliardy korun.