Zelenskyj v Praze: zákulisí utajované návštěvy
REPORTÁŽ
Informace o tom, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštíví Prahu, se tento týden šířila pod podmínkou embarga postupně všemi tuzemskými redakcemi. Na rozdíl od Bulharska či Turecka se nicméně podařilo návštěvu utajit až do čtvrtečního odpoledne, kdy do plánovaného příletu zbývalo jen pár hodin. Desítky novinářů se tak vydaly na Hrad za možná nejdůležitější zahraniční návštěvou, která letos do Prahy dorazí.
Celou návštěvu Zelenského v Praze provázela řada bezpečnostních opatření. Vždyť i sama Policie ČR uvedla, že šlo „svým rozsahem o jedno z největších opatření, na kterém se kdy podílela“. K tomu se řadilo i informační embargo pro novináře, kteří sice o návštěvě věděli, ale nesměli o ní dopředu informovat. Hrozilo mimo jiné i to, že by se celá návštěva z bezpečnostních důvodů zrušila.
Na Pražský hrad podle pokynů kanceláře prezidenta dorazily vyšší desítky novinářů, včetně těch z agentury Reuters nebo německé ARD, ve čtvrtek okolo půl páté. Celý areál byl od 15:00 neprodyšně uzavřen veřejnosti a policisté posílali turisty, kteří neměli a ani nemohli mít o žádném omezení ani ponětí, pryč. Cesta od vstupu do Hradu do tiskového střediska znamenala celkem tři různé kontroly, ať už dokladů nebo věcí, které měli novináři u sebe.
Okolo páté hodiny pak agentura AP porušila embargo a na nádvoří při čekání na druhou ze tří zmíněných kontrol nastal zmatek, protože nebylo jasné, zda je nyní možné informaci rovněž uvolnit nebo nikoliv. Sama agentura následně informaci stornovala, čímž zmatek nakonec ještě navýšila. Stále navíc hrozilo, že Zelenskyj nakonec nedorazí. Ještě byl totiž v bulharské Sofii. Každá redakce se se situací nakonec vypořádala po svém, většinově však už informaci na svých webech nechaly.
Embargo původně platilo do 18:00, kdy měl Zelenskyj dorazit na Hrad. Tento termín se s ohledem na posunovaný čas odletu z Bulharska opakovaně odkládal. Novináři navíc od kanceláře prezidenta nedostali žádné občerstvení s výjimkou vody. Proto si pro krátkých dohadech hromadně objednali celkem 31 pizz, které dokonce osobně dovezl majitel restaurace s tím, že takovou objednávku si nemůže nechat ujít. Pizzy museli jít následně vyzvednout sami novináři v doprovodu hradní ochranky, která každou pizzu individuálně otevřela a zkontrolovala, že se do útrob uzavřeného hradního areálu nedostane nic nebezpečného.
Další zhruba hodina připomínala spíše pražskou náplavku, když novináři a novinářky v poklidu jedli pizzu na druhém nádvoří za svitu letního slunce. Pohodu ale narušilo vyvedení ruské opoziční novinářky Faridy Kurbangaleevové z tiskového střediska. Novinářka přitom měla od kanceláře prezidenta platnou akreditaci, vysvětlení nicméně nepřišlo.
Zelenskyj nakonec dorazil okolo půl deváté. Novináři se krátce předtím bleskově přesunuli z druhého na první nádvoří, kde zaujali postavení. Nejméně deset minut před příjezdem kolony bylo na prvním nádvoří úplné ticho narušované občasnými výkřiky hradní stráže. Na Zelenského čekal nejen prezident Petr Pavel, ale také ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Nedaleko čekala také skupina podporovatelů Zelenského s ukrajinskými vlajkami, kteří po příjezdu volali „Sláva Ukrajině“. Následovaly hymny obou zemí a příležitost pro kamery a fotografy zachytit obě hlavy státu.
Následoval přesun z nádvoří do předsálí v útrobách Hradu, kde měla zanedlouho proběhnout tisková konference plánovaná na 21:45. Kameramani a fotografové se drali dopředu, redaktoři si chystali otázky, které nakonec nebylo možné položit, protože karty byly předem rozdány. Dvě otázky Česko, dvě otázky Ukrajina. České dotazy mohly položit Česká televize a Český rozhlas. V případě ČT došlo k zajímavému momentu. Redaktor Andreas Papadopulos zmínil potenciální analogii mezi případným odsunem rusky mluvícího obyvatelstva z Ukrajiny a odsunem Němců po druhé světové válce.
Unaveně působící Zelenskyj nejprve dotaz nepochopil, zřejmě došlo ke ztracení v překladu. Když konečně pochopil, na co se redaktor ČT ptal, oslovil ho napřímo. „Pojďte dopředu a podívejte se mi do očí. Chci, abyste pochopil, o co Ukrajině jde,“ řekl Zelenskyj novináři, který skutečně vystoupil do popředí. Zelenskyj následně napůl k němu, napůl do kamer mluvil o tom, že Rusko od okamžiku invaze zavraždilo nejvíce ruskojazyčných obyvatel, ale také o zničení řady ukrajinských měst a dalších hrůzách války.
Tento aspekt vyvolal rozpaky především mezi mladšími novináři jak večer a v noci na Pražském hradě, tak brzy ráno při čekání na příjezd Zelenského do Strakovy akademie, kde se setkal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Proběhla i diskuse o tom, jak vlastně přistupovat k někomu, kdo je v čele země, která už 500 dní vzdoruje ruské agresi, kterou Fiala na tiskové konferenci označil za barbarskou. Lze se vlastně ptát na něco jiného, než na dotazy spojené s válkou a utrpením? A co běžná politika? Ví už prezident Zelenskyj, kdo bude novým velvyslancem v Česku? Tíha okolo ukrajinské delegace a nervozita z případného faux pas, umocněná situací z předchozího večera, přímo kontrastovala se vzpomínkou na příjemné posezení nad pizzou na druhém nádvoří Pražského hradu.
Opakované sliby další podpory ze strany České republiky, díky ze strany Ukrajinců a podepsané memorandum nicméně působily optimisticky a odhodlaně. Civilní atmosféru návštěvy, která byla podle hradní kancléřky Jany Vohralíkové zamýšlená, podtrhl její závěr, kdy Zelenskyj ještě obdržel klíč od Senátu a ve sněmovně tričko s nápisem „Rusko je teroristický stát“. Následně po šestnácti hodinách Českou republiku opustil.