Szijjártó: Maďarsko se musí připravit na útoky proti své suverénní politice. „Je to otázka života a smrti“
MAĎARSKÁ POLITIKA
Maďarský ministr zahraničí a obchodu Péter Szijjártó na víkendovém konzervativním festivalu Tranzit 2024 v Tihany na pobřeží Balatonu řekl, že Maďarsko se musí v nadcházejících letech připravit na vážné útoky proti své vlastní suverénní zahraniční politice. Ochrana maďarské suverenity není podle něj "otázkou politické ideologie", ale "otázkou života a smrti". Ministr zahraničí také uvedl, že skupina Patrioti pro Evropu v Evropském parlamentu, které je také členem hnutí ANO, by mohla fungovat jako "obranná linie" pro politickou bezpečnost Maďarska.
Szijjártó řekl, že trvání Maďarska na své suverenitě stojí v "protikladu liberálního mainstreamu," který užívá řadu prostředků, aby potlačil jakýkoli jiný způsob myšlení, a to včetně politických, právních a ekonomických nástrojů a v poslední době dokonce "fyzické likvidace" jako v případě atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica a kandidáta na prezidenta Spojených států Donalda Trumpa.
Zdůraznil, že Maďarsko bylo v posledních letech schopno si udržet svou zahraniční politiku zaměřenou na zájmy maďarského národa, ale varoval, že země musí být připravena na útoky na svou politickou, fyzickou, energetickou a ekonomickou bezpečnost v příštích letech. Poukázal na mezinárodní média a financování nevládních organizací, stejně jako na procedury zahájené Bruselem a nejnověji na útok na nová pravidla systému maďarských viz. Brusel nový systém kritizuje a tvrdí, že se do Maďarska a tím i pak do ostatních zemí EU dostanou ruští občané, kteří po invazi Ruska na Ukrajinu mají většinou zakázán vstup do zemí EU. Szijjártó tvrdí, že jde o pokrytectví a že nadále jsou tyto osoby přísně prověřovány. Podle něj v Maďarsku pobývá pouhých 7 000 ruských státních příslušníků, zatímco 20násobek tohoto počtu je v pobaltských státech a celkový počet Rusů v celé EU přesáhl 1 milion.
Ministr zahraničí také uvedl, že nedávno založená skupina Patrioté pro Evropu v Evropském parlamentu, kterou zakládal maďarský vládní FIDESZ spolu s českým hnutím ANO, by mohla fungovat jako „obranná linie“ pro politickou bezpečnost Maďarska. Navzdory tlaku Západu na Maďarsko, aby dodalo Ukrajině zbraně a vycvičilo vojáky, se Budapešť stala podle něj „poslední překážkou válečné psychózy" a domnívá se, že maďarský promírový postoj se v září a říjnu dostane pod „mimořádný tlak“.
Na adresu reakce EU na zničení plynovodu Nord Stream Szijjártó řekl, že pokud by se do činu zapojil stát, mělo by se s ním zacházet jako se "státem, který podporuje terorismus," což si zaslouží "přiměřenou reakci“. V minulých dnech americký list WSJ znovu a podrobněji napsal, že za výbuchem podmořských plynovodů Nord Stream před dvěma lety stojí Ukrajina, prezident Volodymyr Zelenskyj a někdejší vrchní velitel ukrajinské armády Valerij Zalužnyj. Další zveřejněné zprávy hovořily o tom, že Kyjev pro svůj krok získal podporu Varšavy. Obě země tyto zprávy odmítly.