Katar opět hrozí Evropě zastavením dodávek plynu. Vadí mu klimatická pravidla EU
PLYN
Katar, jeden z klíčových dodavatelů zkapalněného zemního plynu (LNG) pro Evropu, opět hrozí Evropské unii s tím, že zcela zastaví dodávky, pokud Brusel nezměkčí své klimatické předpisy, píše německý Die Welt. V dopisech adresovaných jednotlivým vládám členských států vyzývá Dauhá ke změně nové směrnice o odpovědnosti firem za udržitelnost. Pokud k tomu nedojde, katarská státní společnost QatarEnergy zváží, že se z evropského trhu stáhne.
Výhrady Kataru míří konkrétně na článek 22 takzvané směrnice o náležité péči v oblasti udržitelnosti (Corporate Sustainability Due Diligence Directive – CSDDD), který ukládá firmám mimo jiné povinnost respektovat klimatické cíle EU v celém svém dodavatelském řetězci. Katarský ministr energetiky Saad Kaabí uvedl, že je tento požadavek v rozporu s právem každého státu stanovit si vlastní klimatickou politiku, jak to umožňuje Pařížská dohoda.
Katar v dopise ze 21. května adresovaném belgické vládě varuje, že pokud nebude směrnice upravena, bude „vážně zvažovat přesun exportu LNG a dalších produktů na alternativní trhy mimo EU, které nabízejí stabilnější a vstřícnější podnikatelské prostředí“. Země zároveň kritizuje „vysoké pokuty a hrozbu občanskoprávní odpovědnosti“ při nesplnění podmínek, které podle ní ohrožují schopnost QatarEnergys plyn do Evropy vůbec dodávat.
Evropská komise potvrzuje, že dopis od Kataru obdržela, píše die Welt s tím, že podle expertů by případné zastavení dodávek výrazně zkomplikovalo plány EU na úplné ukončení dovozu ruského plynu do roku 2028 a mohlo by vést i ke zvýšení cen energií na kontinentu.
Nová směrnice, kterou EU schválila v květnu, vyžaduje od velkých společností působících v EU kontrolovat, zda jejich dodavatelské řetězce nevyužívají nucenou práci nebo neškodí životnímu prostředí, a pokud tomu tak je, aby podle toho konaly. Za porušení směrnice jim hrozí pokuty až do pěti procent jejich globálního obratu, uvedla dříve agentura Reuters.
Katar se tak proti směrnici postavil už v minulém roce (psali jsme o tom například zde). „Pokud přijdu o pět procent svých vygenerovaných tržeb proto, že obchoduji s Evropou, nebudu s Evropou obchodovat. Neblufuji,“ řekl tehdy Kaabí listu Financial Times. Pět procent celkových příjmů pro společnost QatarEnergy, která je druhým největším vývozcem zkapalněného zemního plynu (LNG) na světě, podle ministra zároveň znamená pět procent celkových příjmů katarského státu. „To jsou peníze lidí, takže já o takové peníze nemohu přijít – a nikdo by nepřipustil ztrátu takových peněz,“ řekl tehdy ministr.