Elizabeth Beauty Clinic otevírá nové prostory. Ženy mají zájem o zkrášlení pleti, muži o vlasy
KLINIKA ESTETICKÉ MEDICÍNY
V Hartigově ulici na pražském Žižkově otevřela tento týden své nové luxusní prostory klinika estetické medicíny Elizabeth Beauty Clinic. Svým klientům nabízí individuální přístup za využití moderních technologií, dokonce využívá i umělou inteligenci. Kromě tradičních metod péče o pleť nabízí pomoc s výživou na míru i tvarování postavy. Zaměřuje se i na péči při vypadávání vlasů. Celostní přístup k péči o pleť a individuální přístup ke klientovi je stěžejní, uvádí majitelka kliniky MUDr. Elizabeth Pavlíčková, Ph.D.
Ve vaší klinice hodně akcentujete celostní medicínu a individuální přístup. Je něco, co klienty při úvodní konzultaci často překvapí? Co s nimi nejčastěji na konzultacích řešíte?
Ano, na naší klinice klademe velký důraz na celostní medicínu. Mnozí očekávají, že se budeme soustředit pouze na povrchové estetické záležitosti, ale my se snažíme pochopit celkový stav jejich zdraví a životního stylu.
Nejčastěji řešíme to, že klient přijde a chce řešit konkrétní problém, třeba vrásku na čele. Ale nás zajímá, jak se o tu pleť stará a co všechno pro to dělá. Klientů se ptáme i na stravu, na doplňky stravy, jestli nějaké užívá, i na celkový zdravotní stav. A často se dostáváme k tomu, že i jiné orgány mohou způsobovat to, že ta pleť stárne rychleji.
Například?
Často klientům vysvětlujeme, jak vnitřní zdravotní problémy mohou mít přímý dopad na stav jejich kůže a vlasů. Například hormonální nerovnováha, jako je například syndrom polycystických ovárií (PCOS), se může projevovat jako akné nebo ztenčováním vlasů. Podobně může mít nedostatek vitamínů či minerálů, jako je železo nebo vitamin D, vliv na vypadávání vlasů či suchou pokožku. Při konzultacích se také často věnujeme otázkám stresu a jeho vlivu na pleť, protože stres může vést k celé řadě problémů, od ekzémů po psoriázu. Dále se zabýváme také otázkou výživy a jejího vlivu na pleť, protože správná strava může mít zásadní vliv na zdraví pokožky. Klienti jsou často překvapeni, jak široké spektrum faktorů může ovlivnit jejich estetické problémy, a jsou vděční za to, že se na tyto souvislosti zaměřujeme. Tento přístup jim pomáhá nejen zlepšit vzhled, ale také celkovou kvalitu života.
Stává se, že klient přijde s nějakým požadavkem a po konzultaci zjistí, že chce něco jiného, že problém je někde jinde?
Může se to stát. Ten dotaz bývá často. V kožním lékařství bývá ten problém často vevnitř, lidé to často řeší, takže se i ptají po nějaké vnitřní příčině. Například víme, že existuje nějaká osa, střevo - mozek - kůže, a existují studie, které to potvrzují, takže dnes není vůbec vzácnost, že součástí terapie akné jsou probiotika, protože víme, že to pomáhá. Nebo, že růžovka je spojena v některých případech s poruchami nálad.
Takže poznatky z jiných oblastí medicíny využíváte mnohem více než v minulosti?
Ano. Poznatky z kongresů a ze studií, které se neustále vyvíjí kupředu. Takže se zajímám o aktuální dění v oboru.
Mění váš obor v posledních letech výrazně nějaké moderní technologie? Například umělá inteligence?
Umělá inteligence se prosazuje ve všech oborech. Náš začíná proměňovat taky, například digitální dermatoskopie v následujících letech bude významně ovlivněna umělou inteligencí. Nicméně pořád tam musí být tím rozhodujícím faktorem lékař, který řekne: vyndat, nevyndat, to je nebo není rizikové, ale umělá inteligence nám pomáhá škálovat pacienty.
Můžete dát nějaký příklad, jak je využívána AI?
Například náš digitální dermatoskop photofinder může být využíván i v ordinaci praktického lékaře, který jeho prostřednictvím udělá preventivní vyšetření a ta AI snadněji a rychleji najde změny na znaménkách a řekne mu, ano tento pacient je rizikový, ten by měl být vyšetřen dermatologem. A ten, který není, tak toho si může ponechat v péči a sledovat sám. Takže k nám by se pak mohli dostávat jen ti rizikoví pacienti, kteří by měli být sledováni dermatologem.
Druhá věc, kdy využíváme AI, je při digitální analýze pleti, která nám pomůže přímo na míru nastavit personálně produkty, které klient využije a budou účinné. Dokáže predikovat i typ stárnutí, jak ta pleť bude vypadat ve stáří. Takže pak víme, na co se máme soustředit.
Které zákroky ženy nejčastěji využívají?
Pořád je to aplikace butolotoxinu, aplikace kyseliny hyaluronové a různé neinvazivní formy omlazení pomoci přístrojů.
Využívají vaše služby i muži?
Naštěstí toto téma už není tolik tabuizované, i když muži mají stále, řekla bych, mírný odstup. Ale není to vůbec věc, za kterou bychom se měli dnes stydět. Většina mužů k nám chodí na vyšetření vlasů, dále se zajímají o neinvazivní formu tvarování postavy, odstranění tukových polštářů, odstranění vrásek a povislých očních víček.
Je v péči o pleť něco, co člověka možná na první pohled nenapadlo, že je pro pleť nevhodné a měl by se tomu vyhýbat?
Jsou takové základní pilíře, které neustále prosazuji, a to, že nejlevnější antiaging je denní používání krému s ochranným faktorem. Protože neustálé se vystavování sluníčku urychluje stárnutí. Potom si myslím, že stojí za to používat doplňky stravy, pakliže jdu na nějaký zákrok a chci mít lepší výsledek, tak určitě doporučujeme kolagen nebo doplňky stravy přímo na pleť. A v neposlední řadě je to aplikace mezoterapeutických prostředků, které tu pleť doslova omladí a nemaskují jenom to stárnutí.