Šéf německé opozice vyzval kancléře ke spolupráci na řešení migrační krize
ILEGÁLNÍ MIGRACE
Šéf německé opozice Friedrich Merz dnes vyzval sociálnědemokratického kancléře Olafa Scholze, aby spolupracoval na vyřešení migrační krize s opoziční konzervativní unií CDU/CSU. Merz, který požaduje obnovení kontrol na hranicích s Českem, Polskem a Švýcarskem, řekl, že pokud spolupráci kancléř odmítne, bude jedině on odpovědný za další radikalizaci politické scény v Německu.
"Hraniční kontroly nevyřeší všechny problémy, to víme," řekl Merz, který je šéfem konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU) a předsedou parlamentní frakce CDU a její bavorské sestry Křesťansko-sociální unie (CSU). "Z německo-rakouské hranice ale také víme, že hraniční kontroly mohou přispět k řešení problémů. Statistika je jednoznačná. Jen za prvních pět měsíců roku 2023 bylo odtud vráceno takřka 4000 nelegálních migrantů. Díky hraničním kontrolám je možné vyřešit část problémů," uvedl.
Stálé kontroly s Rakouskem obnovilo Německo v roce 2015. Nejsou však plošné po celé délce hranic, ale pouze na vybraných přechodech. Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová, která rozšířit hraniční kontroly na Česko a Polsko opakovaně odmítala, nyní v rozhovoru s nedělníkem Welt am Sonntag jejich dočasné obnovení připustila. "Jde mi o to, abych nyní jednala pragmaticky. Z mého pohledu je to jedna z možností, jak tvrději bojovat proti převaděčům," řekla Faeserová.
Merz, který dnes hovořil na stranickém sjezdu CSU v Mnichově, opětovně vyzval kancléře, aby přizval unii CDU/CSU ke spolupráci na řešení migrační krize. "Pokud to nezvládnete se Zelenými, vyhoďte je a my půjdeme s vámi, ale tento problém musíme vyřešit," řekl. Konzervativci dlouhodobě kritizují jednání Zelených, který tvoří vládní koalici společně s liberálními svobodnými demokraty (FDP) a Scholzovými sociálními demokraty (SPD).
"Máme zde výbušnou směs, která ohrožuje soudržnost společnosti. Když tento problém nevyřešíme, a to říkám znovu a podtrhuji to, pokud to společně nevyřešíme, pane spolkový kancléři, tak vy sám budete v budoucnu zodpovědný za následky další radikalizace našeho politického spektra," varoval Merz.
Vládní strany a unie CDU/CSU se vzájemně obviňují z odpovědnosti za růst popularity AfD, která se těší rekordní oblibě. Tuto stranu by podle průzkumů volilo 22 procent lidí, což z ní dělá druhou největší politickou sílu v Německu. V několika východních spolkových zemí, mimo jiné v Sasku, je AfD zdaleka nejsilnější.