Jak jsme došli na Západ

KOMENTÁŘ

Jak jsme došli na Západ
Obraz současného Západu coby vzoru, jemuž by se Česko mělo co nejvíc podobat, je sdílený dál, řady těch sdílejících ale prořídly a zčásti se proměnily, píše Ondřej Štindl. Foto: Shutterstock
1
Komentáře
Ondřej Štindl
Sdílet:

Sedmnáctý listopad je v českém kalendáři vyhrazený pro střet narativů, sporů o povahu příběhu, který se odehrál na konci roku 1989. Pro lidi, kteří tenhle státní svátek vnímají jako skutečně slavnostní den, je to příběh osvobození. Zrodu nějaké sdílené naděje a cesty za jejím naplněním. Ta cesta jistě byla, je a bude nerovná a hrbolatá, ubíhá výrazně pomaleji, než se před čtyřiatřiceti lety čekalo, je a ještě dlouho bude zdaleka neukončená. Ale přece jenom. Pohyb, který tenkrát začal, přinesl víc toho pozitivního než špatného. A rozdíl mezi dnešním Českem a normalizačním Československem je obrovský. Dědictví sedmnáctého listopadu je proto potřeba nejenom slavit, ale taky chránit.

Ta druhá story je příběh zklamání, vypráví o ukradené revoluci a zrazených nadějích. O tom, jak změny režimu využili veksláci a mladší kádry komunistického režimu, a získali tak ekonomickou a do jisté míry i politickou moc, zatímco prostý lid, který v listopadu 89 „cinkal klíči“, ostrouhal.

 

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články