„Nadsázka, plácáte nesmysly.“ Agrofert reaguje na Babišův řízek v kalhotkách a podprsence
POLICISTÉ V AGROFERTU
Už několikátým dnem se řeší kauza známá jako „řízek v dámském spodním prádle“. Tu odstartoval expremiér Andrej Babiš, když odmítl, že by mu jeho bezpečnostní aparát složený z bývalých policistů sháněl kompromitující materiály na jeho oponenty. Podle šéfa hnutí ANO takoví lidé maximálně ve firmách koncernu Agrofert zamezují krádežím. Jenže si k tomu vybral poměrně bizarní příměr, který holding z jeho svěřenských fondů musí zmírňovat na sociálních sítích.
Babiš ve sněmovně odpovídal na dotazy médií, zda mu „jeho“ policisté shánějí citlivé informace. Stalo se tak při mimořádné schůzi o bezpečnosti České republiky, kterou vládní koalice svolala kvůli Babišovým výrokům i e-mailu, v němž sháněl data o ministru zahraničí Janu Lipavském.
Úkolem naší divize interní bezpečnosti je chránit majetek koncernu a jeho společností např. před krádežemi, podvody a jinými hrozbami vč. kybernetických. Vždy při tom postupuje v souladu se zákonem a etickými pravidly. Tady šlo zjevně o nadsázku.
— AGROFERT (@KoncernAgrofert) March 21, 2024
Expremiér takové najímání odmítl. „Možná je tam jeden policista, který má za úkol hlídat nepoctivé zaměstnance,“ odpověděl na dotaz serveru Aktuálně.cz, zda on či některá z firem jeho holdingu Agrofert zaměstnává bývalé policisty, kteří by sháněli kompromitující materiály. „Jinak tam nikdo takový není. Je to lež a nesmysl,“ pokračoval Babiš.
„Když například ve Vodňanské drůbeži si dají nějaké zaměstnankyně řízek do kalhotek nebo do podprsenky, tak to je například práce tohoto policisty,“ tvrdil dále Babiš. „Já jsem nikdy nikoho takového neměl. Proč bych to dělal? Na koho? Nikdy. Takže je to nesmysl a lež,“ doplnil předseda ANO.
Nadsázka, vysvětluje Agrofert
To spustilo vlnu komentářů, které se strefovaly do Agrofertu a jeho zvláštních metod. Do Babiše se pustila například jednička evropské kandidátky hnutí STAN Danuše Nerudová.
„Andrej Babiš chtěl řídit stát jako firmu. Mezitím v jeho firmách: špatně placená práce na úrovni minimální mzdy; otřesné, špinavé a nehygienické podmínky pro zaměstnance na úrovni nevolnictví, vykořisťování národnostních menšin; šéfem přiznané kontroly spodního prádla a podprsenek zaměstnankyň kvůli řízkům; bezpečnostní divize složena z bývalých policejních důstojníků,“ kritizovala Nerudová.
Na diskuzi zareagoval přímo na sociální síti X koncern Agrofert. „Úkolem naší divize interní bezpečnosti je chránit majetek koncernu a jeho společností např. před krádežemi, podvody a jinými hrozbami včetně kybernetických. Vždy při tom postupuje v souladu se zákonem a etickými pravidly. Tady šlo zjevně o nadsázku,“ vzkázal.
Rozumíme, že v rámci vzrušené debaty může člověk plácnout různé nesmysly, ale nešiřte prosím lži. Všechny naše podniky dodržují zákoník práce a ctí práva zaměstnanců. Zpracovatelé masa jsou pod neustálým hygienickým a veterinárním dohledem. Ve většině krajů máme nadprůměrné mzdy.
— AGROFERT (@KoncernAgrofert) March 21, 2024
Další kritičkou byla senátorka Miroslava Němcová (ODS). „Skandál ve Vodňanské drůbeži. Se zaměstnankyněmi zacházejí jako s trestanci v Severní Koreji. Ponižujícím způsobem kontrolují, zda ve spodním prádle nemají řízky. Oznámil to A. B., Schillerová, Havlíček, Pastuchová, Brabec, Faltýnek… stáli, kroutili očima a oslizle se a usmívali,“ vytýkala.
„Rozumíme, že v rámci vzrušené debaty může člověk plácnout různé nesmysly, ale nešiřte prosím lži. Všechny naše podniky dodržují zákoník práce a ctí práva zaměstnanců. Zpracovatelé masa jsou pod neustálým hygienickým a veterinárním dohledem. Ve většině krajů máme nadprůměrné mzdy,“ reagoval Agrofert.
Na to ale reagovali někteří uživatelé, kteří Agrofertu začali připomínat některé v minulosti poptávané pozice. Například za práci „Operátor/ka skladu obalů“ nabízel koncern vloni mzdu až 24 tisíc korun měsíčně. Tehdy byla přitom průměrná mzda asi 40 tisíc korun.
Agrofert patří do svěřenských fondů předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše. Babiš v současnosti čelí v souvislosti s Čapím hnízdem obžalobě z pomoci k dotačnímu podvodu. Státní zástupce v této větvi kauzy tvrdí, že Babiš spolu se svojí někdejší poradkyni Janou Nagyovou zajistili vyvedení společnosti Farma Čapí hnízdo z Agrofertu tak, aby zdánlivě splňovala podmínky pro získání padesátimilionové dotace pro malé a střední podniky. Oba vinu dlouhodobě odmítají.