Babiš chce vést ANO do dalších voleb: Tahle pekelná vláda mě nutí znovu kandidovat

BABIŠOVA BUDOUCNOST

Babiš chce vést ANO do dalších voleb: Tahle pekelná vláda mě nutí znovu kandidovat
Vedení hnutí ANO s Andrejem Babišem. Foto: Radovan Jelen
1
Domov
Sdílet:

Odchází Andrej Babiš z politiky? Jestli se to po prohrané prezidentské volbě zdálo, šéf hnutí ANO teď takové podezření rozptyluje. V pondělních odpovědích na otázky svých fanoušků na sociálních sítích Babiš tvrdil, že chce znovu kandidovat na předsedu hnutí a vést jej minimálně do dalších třech voleb. Podle jeho slov ho k tomu přiměla svými kroky vláda Petra Fialy.

Babiš se přitom v posledních měsících stáhl do pozadí. Po druhém kole prezidentské volby, v němž ho porazila současná hlava státu Petr Pavel, ohlásil, že sice zůstane předsedou i poslancem, vyniknout ale nechá spíše stínovou vládu ANO v čele s místopředsedou hnutí Karlem Havlíčkem nebo šéfkou poslaneckého klubu Alenou Schillerovou.

Expremiér pak více chodil do sněmovny jako řadový poslanec, méně vystupoval na tiskových konferencích a na čas odjel na dovolenou.

Teď se nicméně zdá, že mění plány. Na otázku, zda chce obhajovat post předsedy ANO, totiž odpověděl kladně. „Vypadá to, že ano, i když mi zase budou nadávat, že jsem změnil názor, ale ten vývoj s touhle pekelnou vládou v Evropě si vyžaduje, abych ještě chvilku v hnutí zůstal,“ prohlásil Babiš.

Za příští velkou výzvu označil volby do Evropského parlamentu v roce 2024. „A potom samozřejmě krajské a sněmovní, takže uvidíme, jak hnutí rozhodne,“ řekl.

V odpovědích se také vyjadřoval k úspornému balíčku, který vláda představila minulý týden. Babiš ho z pozice opozičního politika kritizoval. „Pan premiér Fiala je snad nejprolhanější politik v historii naší země,“ prohlásil s tím, že se všem zvednou daně. „Říct, že tímto je jeho vláda lepší než vlády, ve kterých jsme seděli my od roku 2014, je skutečně skandální,“ dodal.

Babišovy sliby

Je nicméně otázkou, do jaké míry Andrej Babiš své prohlášení míní vážně. Šéf ANO je totiž proslulý tím, že neustále otáčí. V minulosti třeba popíral kandidaturu na hlavu státu i ve volbách do Poslanecké sněmovny.

Už poměrně známé je jeho léta staré prohlášení, že na prezidenta Babiš nebude kandidovat nikdy i proto, že se na to nehodí. „Ubezpečuji Erika Besta (novinář – poznámka), že nikdy nebudu kandidovat na prezidenta. Náplň jeho práce by mě nikdy nebavila ani na ni nemám předpoklady,“ uvedl tehdejší ministr financí.

Podobně mlžil i následovně. V roce 2019 tvrdil, že o kandidatuře nepřemýšlí, protože je spíše manažer. „Já ještě sám nevím, co bude. Přeci jen už mi bylo 65. Člověk nikdy neví. Vyloučit samozřejmě nemůžeme nikdy nic, bohužel jen, že jeden den zemřeme. To je jediná jistota. Ale určitě to není téma,“ tvrdil.

Během let 2021 a 2022 pak expremiér postupně přitvrzoval s tím, že „to chtějí fanoušci“ nebo že „by neudělal ostudu“ že hnutí ANO musí každopádně „postavit silného kandidáta“. Tápat nechal veřejnost až do poslední chvíle, prezidentskou kandidaturu oznámil na konci října 2022. „Když vidím, jak vláda málo pomáhá lidem, je neakční, jak pomalu pomáhá, tak jsem se nakonec rozhodl do toho jít. Tedy budu kandidovat na post prezidenta České republiky,“ prohlásil.

Stejným způsobem Andrej Babiš hovořil o angažmá v Poslanecké sněmovně. Už před lety hovořil o tom, že pokud v roce 2017 vyhraje sněmovní volby, bude čtyři roky působit jako premiér a potom už kandidovat nebude. To ale v roce 2021 také nedodržel.

Sdílet:

Hlavní zprávy

domov
×

Podobné články